Dzieci coraz częściej podejmują próby samobójcze. Psycholog radzi jak zapobiec tragedii

2022-01-19 14:01 Paweł Bogaj
Dzieci coraz częściej podejmują próby samobójcze. Psycholog radzi jak zapobiec tragedii
Autor: canva.com Dzieci coraz częściej podejmują próby samobójcze. Psycholog radzi jak zapobiec tragedii

Już nawet 7 letnie dzieci podejmują próby samobójcze. Tak wynika z raportu Komendy Głównej Policji. Dlaczego dzieci targają się na swoje życie? Dlaczego dzieci decydują się na tak dramatyczny ruch i co zrobić, żeby do takich tragedii nie dochodziło. Oto wszystko zapytał Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe.

Dzieci coraz częściej podejmują próby samobójcze. Psycholog radzi jak zapobiec tragedii. Od początku stycznia tylko do końca listopada ubiegłego roku, ponad tysiąc trzystu nastolatków próbowało popełnić samobójstwo. To prawie pół tysiąca prób więcej, niż przez cały 2020 rok. Coraz więcej samobójstw wśród dzieci odnotowują również polskie szpitale. Niektóre Oddziały psychiatryczne nie nadążają z ich leczeniem, a pacjentów cały czas przybywa. Więcej Dzieci targa się na swoje życie, bo w lockdownie zostały tak naprawdę uwięzione w domach mówi psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska. Polska jest w czołówce państw, jeśli chodzi o liczbę samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Niepokoi też obniżanie się wieku wśród samobójców.

Wielu rodziców nie wie, że im też się należy 12 tysięcy na dziecko! Jak to sprawdzić?

SuperNova LIVE: Marcin Czerwiński z numerem OD NOWA! Zobacz ten wykon

Dzieci coraz częściej podejmują próby samobójcze. Psycholog radzi jak zapobiec tragedii

Artur Jarząbek postanowił poruszyć ten temat w swoim programie Supernova w samo południe, do rozmowy zaprosił Prezesa Mazowieckiego Cetrum Neuropsychiatrii Michała Stelmańskiego oraz psycholog Aleksandrę Piotrowską. W Józefowie mamy cały czas kolejki karetek, w tej chwili to głównie ratujemy, no i jesteśmy takimi SOR-em psychiatrycznym, który w ciągu dwóch tygodni musi ustabilizować pacjenta i na jego miejsce wchodzi następny, nie mamy czasu zapewnić mu tej części terapeutycznej, bo następne dzieciaki czekają w kolejce, a innych oddziałów nie ma, są trzy szpitale w Warszawie i one też są zapełnione, powiedział Stelmański.

Trzecia dawka przypominająca dla dzieci w wieku 12-18 lat. Kiedy ruszą szczepienia?

Co mogą zrobić rodzice, gdy widzą, że coś złego zaczyna się dziać. Rozmowa wychowawcza nie wystarczy dwa magiczne zdania, które wypowiemy i naprawią sytuację młodego człowieka uregulują jego funkcjonowania, nie ma czegoś takiego, nie na tym polega interwencja psychologiczna w ogromnej większości przypadków, żeby pomóc dzieciom, żeby pomoc nastolatkom trzeba edukować dorosłe osoby i skłaniać je do do zmiany własnego postępowania stwierdziła Piotrowska. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Listen to "Dzieci coraz częściej podejmują próby samobójcze. Psycholog radzi jak zapobiec tragedii" on Spreaker.