Wolność mediów według Viktora Orbana – wybory parlamentarne na Węgrzech

i

Autor: AP PHOTO/PETR DAVID JOSEK Wolność mediów według Viktora Orbana – wybory parlamentarne na Węgrzech

Wybory na Węgrzech 2022. Wolne media według Viktora Orbana [PODCAST]

2022-04-03 16:04

W trakcie rządów Wiktora Orbana opozycji udało się zjednoczyć i wystąpić przeciwko kandydatom Fideszu. W trakcie kampanii wybuchła wojna. Za miedzą Rosja zaatakowała Ukrainę. To wpłynie na wynik wyborów parlamentarnych na Węgrzech. Czy te wybory mogą być wolne? Rząd Orbana panuje nad 80-cioma procentami mediów w kraju. Oto historia wiecznego premiera Węgier – Viktora Orbana

Początek lat 90. Fides był małą partią, która skupiała 24-letnich intelektualistów z małych miast, Powstanie partii zbiegło się ze zmianą ustroju. Młoda partia brała udział w zmianach. Na czele partii stało dwóch przyjaciół z dzieciństwa. Wiktor Orban zajmował się w Fidesie kwestiami politycznymi, a Lajos Simicska finansowymi. Najprędzej zrozumiał, że bez zaplecza finansowego nie ma mowy o przejęciu władzy, dlatego wziął się za budowanie wokół Fidesu imperium biznesowego. Orban przeprowadził liberalną partię na stronę konserwatywną. 1998 roku Wiktor został premierem. Do firmy Simicski napływały zamówienia rządowe. Tak budował swoje imperium. W 2002 roku Fides nieoczekiwanie przegrał wybory. Orban przypisywał wtedy winę brakowi wsparcia mediów. Nie bez racji, bo opierały się wtedy na wartościach liberalnych. W 2002 roku wszystkie pieniądze które miała partia, Simicska zainwestował w media.

Posłuchajcie całego podcastu Damiana Wilczyńskiego i Kuby Adamiaka już teraz tylko na radiosupernova.pl.

Listen to "Wolność mediów według Viktora Orbana – wybory parlamentarne na Węgrzech" on Spreaker.

Wojna w Ukrainie. PODCASTY

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 roku, prezentujemy Wam sylwetki osób, które są bezpośrednio zaangażowane w konflikt. Do tej pory Kuba Adamiak i Damian Wilczyński stworzyli następujące sylwetki:

Sonda
Czyjej historii chcielibyście posłuchać?