Legionella

i

Autor: canva

CHOROBY

Legionella - co to za choroba? Objawy, leczenie, gdzie w Polsce

2023-08-30 8:59

Legionella pneumophila jest groźną bakterią, która może doprowadzić nawet do śmierci. Pierwszy przypadek wykryto w Rzeszowie w czwartek 17 sierpnia 2023 roku. Warto wiedzieć, że najbardziej narażeni na kontakt z groźnymi pałeczkami jesteśmy, gdy bierzemy prysznic, czy też włączamy dawno nieczyszczoną klimatyzację.

Spis treści

  1. Objawy Legionelli
  2. Legionella - liczba zmarłych w Polsce
  3. Test Legionella

Legionella w Polsce wstrząsnęła wiele osób. Co to jest? Jakie są objawy Legionelli? Po raz pierwszy o bakterii zrobiło się głośno 17 sierpnia 2023, kiedy to odnotowano pierwszy przypadek w Rzeszowie. Legionella jest bardzo niebezpieczną bakterią dla zdrowia, ponieważ może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, czyli na przykład do niewydolności oddechowej czy też do zaburzenia pracy nerek. Najczęściej słyszy się o niej w okresie wakacyjnym, ponieważ występują w zbiornikach wodnych i w glebie. Bakteria związana jest także z zapuszczonymi instalacjami wodnymi, wentylacyjnymi oraz w klimatyzacji. Legionelli sprzyja obecność szlamu i rdzy, wysokie stężenie mikroorganizmów - ameby czy glony i co ciekawe lubią osadzać się na gumowych uszczelkach, a nawet na bateriach prysznicowych.

ZOBACZ TAKŻE: Mleko z karaluchów bardziej odżywcze od krowiego. Wkrótce ma trafić na listę superfoods

Czy plaża nudystów odstrasza Polaków? Opalanie topless #EwelinaPyta

Objawy Legionelli

Jakie są objawy Legionelli? W jaki sposób można się zarazić? Warto wiedzieć, że Legionelloza może przybierać dwie postaci: płucną i pozapłucną. Postać płucna objawia się bardzo wysoką gorączką (nawet 40⁰C), dusznością, dreszczami, kaszlem, bólem brzucha i głowy, wymiotami, biegunką, zaburzeniami świadomości, a nawet dolegliwościami bólowymi w klatce piersiowej. Lżejszą odmianą Legionelli jest gorączka Pontiac, która przebiega łagodnie, coś w rodzaju grypy z gorączką, bólami mięśni, głowy oraz katarem i potrafi przejść sama po kilku dniach. Warto także wiedzieć, że Legionella w postaci pozapłucnej, może pojawić się jako zakażenie ogólne organizmu, a wraz z nim wystąpić mogą objawy takie jak: gorączka, osłabienie i przyspieszony oddech.

ZOBACZ TAKŻE: Mandaty za brak obowiązkowych szczepień. Rząd chce zdyscyplinować rodziców

Legionella - liczba zmarłych w Polsce

Ile osób jest zakażonych Legionellą, a ile chorych zmarło? Bilans zachorowań ciekawi wiele osób, w końcu Legionella to bardzo mała bakteria, która lubi specyficzne warunki, jakimi jest ciepło i wilgoć. We wtorek rano 29 sierpnia rzeszowski sanepid poinformował, że na Podkarpaciu liczba zgonów wzrosła do 14 osób, a wszyscy chorzy mieli choroby współistniejące. Od początku wystąpienia ogniska potwierdzono 153 przypadków zakażenia. Na początku legionelloza występowała wyłącznie na Podkarpaciu, jednak teraz okazuje się, że zasięg choroby poszedł znacznie w górę i obecnie zakażenia odnotowano już w czterech województwach: podkarpackim, wielkopolskim, małopolskim oraz lubelskim. 

Test Legionella

Jak sprawdzić, czy jest się zakażonym Legionellą? Okazuje się, że jest na to sposób. Często mylone z grypą czy COVID-19, objawy zakażenia Legionellą obejmują problemy z oddychaniem, gorączkę, a nawet bóle mięśni. Jeśli chcielibyśmy sprawdzić, czy w naszym organizmie jest ta bakteria należy wykonać test. W przypadku podejrzenia legionellozowego zapalenia płuc, jedną z możliwości jest plwocina, ale również można przetestować się próbką z moczu lub z krwi. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w specjalny test immunochromatograficzny, który umożliwia wykrycie bakterii przez mocz. Warto wiedzieć, że badania z krwi i wymazowe, są mniej czułe.

Sonda
Boisz się zakażenia legionellą?