psy

i

Autor: pixabay.com

ZDROWIE PSA

Wścieklizna - objawy u psa. Pamiętaj o szczepieniu swojego pupila!

2023-08-22 13:13

Stanowi największe zagrożenie dla ludności w krajach rozwijających się. 99% przypadków wścieklizny, bo o niej mowa, jest spowodowanych przez ugryzienie psa, dlatego tak ważne jest szczepienie swoich zwierząt domowych. Czym jest i jak groźna jest wścieklizna? Posłuchajcie ważnej rozmowy z lekarzem weterynarii dr Michałem Ceregrzynem.

Wścieklizna u psa - jak najwcześniej rozpoznać chorobę? Takie pytanie powinna zadawać sobie, każda osoba która posiada pupila. Główny Inspektorat Weterynaryjny co roku informuje nas o liczbie zakażonych zwierząt na terenie Polski. W ubiegłym roku wykryto w naszym kraju w sumie 113 przypadków wścieklizny, natomiast w 2022 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził wykrycie już 30 chorych zwierząt. Pamiętajmy jednak, że dane dotyczą liczby wykrytych zakażeń. Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna układu nerwowego, wywoływana przez wirusa RNA z rodziny Rhabdoviridae, z rodzaju Lyssavirus. Po wystąpieniu objawów wścieklizna jest praktycznie w 100% śmiertelna, dlatego nie należy jej bagatelizować!

Sonda
Masz psa?

Wścieklizna - szczepienie psa

28 września obchodzimy Światowy Dzień Wścieklizny. Chociaż wścieklizna stanowi minimalne zagrożenie w większości krajów świata, warto przypomnieć, że jest to nadal jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych. Nie można jej bagatelizować, dlatego warto zapoznać się z tym, czym właściwie jest wścieklizna i jak jest groźna. Z podcastu Kasi Żochowskiej - SuperZdrowi, w którym porozmawiała z lekarzem weterynarii dr Michałem Ceregrzynem, dowiecie się między innymi:

  • Jak przenosi się wirus wścieklizny?
  • Co powinniśmy robić w przypadku ugryzienia przez zwierzę?
  • Jakie objawy mogą świadczyć, o tym, że zwierzę ma wściekliznę?
  • Dlaczego tak ważne jest szczepienie swoich pupili?
  • Jakie są pierwsze objawy wścieklizny u człowieka?

Podcast Kasi Żochowskiej - SuperZdrowi, znajdziecie na radiosupernova.pl, w serwisie Spotify oraz w naszej aplikacji.

Listen to "Uwaga na wściekliznę! Pamiętaj o szczepieniu swojego pupila. (SuperZdrowi)" on Spreaker.