Vision Express

i

Autor: Materiały prasowe

Zdrowie

Światowy Dzień Wzroku. Zadbaj o oczy i ciesz się lepszym życiem

2023-10-12 14:34 Materiał sponsorowany

W dzisiejszym dynamicznym społeczeństwie, niezwykle wartościowym narzędziem w procesie poznawania rzeczywistości jest wzrok. To za jego pośrednictwem dociera do nas aż 80% informacji. Warto zatem zrozumieć, że wzrok to dar, o który trzeba dbać, aby móc nadal cieszyć się bogactwem doświadczeń, jakie oferuje świat.

Wzrok stanowi jeden z najważniejszych zmysłów, który pozwala nam odkrywać świat. Jest niezwykle istotny w komunikacji, orientacji czy w procesie poznawczym. Oczy dostarczają nam aż 3/4 informacji ze świata zewnętrznego.

Przez wzrok dociera do naszych umysłów 80% informacji, które kształtują nasze myśli, wyobrażenia i przekonania. Dlatego warto zadbać o niego z należytą troską, aby móc nadal cieszyć się bogactwem doświadczeń, jakie oferuje nam świat – mówi mgr inż. Ryszard Drożdż, Optometrysta Vision Express.

Vision Express

i

Autor: Materiały prasowe

Co się dzieje, gdy nie dbamy o wzrok?

Z badań Vision Express z lutego 2023 roku wynika, że przeciętny Polak spędza od 8 do 12 godzin dziennie przed ekranami! Nie od dziś wiadomo, że długotrwałe korzystanie z komputera może prowadzić do różnych problemów związanych ze zdrowiem oczu, takich jak zmęczenie, przesuszenie, swędzenie czy zaczerwienienie. Ekrany stały się jednak tak powszechne w naszym życiu, że często zapominamy o wszystkich konsekwencjach długotrwałej pracy przed monitorem, wpatrywania się w ekran smartfona czy telewizora.

Pogarszanie się wzroku może prowadzić do ograniczenia pewności siebie, większej nerwowości, mniejszej koncentracji, jak również spadku jakości życia towarzyskiego. Kluczem do zapobiegania wszelkim przykrym następstwom pogarszającego się stanu zdrowia oczu są regularne badania, właściwa higiena, a także odpowiednia dieta bogata w witaminy A, C, E i K, a także cynk, selen czy miedź.

Vision Express

i

Autor: Materiały prasowe

Jak dbać o oczy?

Zdrowe nawyki i regularne badania okulistyczne odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia naszych oczu. Dbanie o nie powinno stać się integralną częścią naszej troski o zdrowie.

Unikanie szkodliwych czynników

Aby uniknąć problemów ze wzrokiem, eksperci Vision Express zalecają regularne robienie przerw w pracy przed ekranem, odpoczynek polegający na skupieniu wzroku na odległym punkcie, odpowiednią ilość snu, a także aktywność fizyczną, bowiem ćwiczenia całego ciała wzmacniają m. in. mięśnie oka, a tym samym poprawiają widzenie.

Rutynowe badania wzroku

Regularne badania wzroku u optometrysty lub lekarza okulisty odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia oczu. Cykliczne badania pozwalają na wychwycenie ewentualnych zmian chorobowych na wczesnym etapie, co zwiększa skuteczność leczenia. Badanie wzroku pozwala także kontrolować jakość widzenia i zastosować korekcję, jeśli to konieczne.

Przekonanie o braku wady wzroku może być zgubne. Niewielka, nieskorygowana wada może się pogłębiać, dlatego powinniśmy systematycznie odwiedzać optometrystę lub lekarza okulistę. Przynajmniej raz w roku – tłumaczy dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Właściwe nawyki pielęgnacji oczu

Odpowiednia higiena jest kluczowa w utrzymaniu dobrego wzroku. Unikaj pocierania oczu brudnymi rękoma i regularnie usuwaj makijaż przed snem. Kosmetyki mogą powodować opuchliznę, a nawet infekcje. Dodatkowo chroń oczy przed promieniowaniem UV i pamiętaj o ich nawilżaniu za pomocą specjalistycznych preparatów, jeśli to konieczne.

Vision Express zachęca do regularnych badań

Często trudno przed samym sobą przyznać, że coś niedobrego dzieje się z naszym wzrokiem, jednak trzeba porzucić te obawy, jeżeli zależy nam na poprawie komfortu życia. Nie trzeba obawiać się wizyty u specjalisty. Im szybciej zaczniemy działać, tym szybciej zapobiegniemy poważnym problemom z oczami. Nawet jeżeli jesteśmy przekonani, że nic ci nam nie dolega, warto raz w roku udać się na specjalistyczne badania.

Vision Express stara się zwiększyć świadomość Polaków na temat konieczności regularnych badań wzroku, zwłaszcza w obecnych trudnych czasach, w których nasze oczy narażone są na dodatkowe obciążenia.

Badania przeprowadzone przez Vision Express pokazują, że noszenie okularów korekcyjnych znacząco wpływa na poprawę jakości życia. Aż 84% Polaków noszących okulary przyznało, że ich życie stało się bardziej komfortowe. Korekcja wpłynęła na większą koncentrację (78%) i zmniejszenie nerwowości (53%). Poza tym, okulary mogą wpłynąć na pozytywne zmiany w życiu towarzyskim, zwiększając pewność siebie (59%) i ułatwiając codzienne czynności, takie jak czytanie cen na półkach sklepowych czy menu w restauracjach.

Dobierając okulary, Polacy zwracają uwagę na wiele czynników: design, kolor oprawek, komfort noszenia i cenę. Dla młodych ludzi, okulary są często świetnym dodatkiem do całego looku. Pozwalają modnie wyglądać, a co ciekawe, aż co drugi Polak uważa, że dzięki okularom wygląda się bardziej inteligentnie.

Badanie opinii publicznej zrealizowane przez IQS Sp. z o.o. metodą CAWI w lutym 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1667 Polaków, na zlecenie Vision Express.