Jesienne przeziębienie i złe samopoczucie? Zobacz, jak tego uniknąć!

i

Autor: Canva

Styl Życia

Jesienne przeziębienie i złe samopoczucie? Zobacz, jak tego uniknąć!

2023-09-06 15:48

Oprócz przepięknej palety barw i słonecznych spacerów, jesień wielu osobom kojarzy się również z okresem obfitującym w przeziębienia, stany zapalne i choroby wirusowe. Wrzesień, październik i listopad są prawdziwą próbą dla naszego organizmu. Sprawdź, co zrobić by w tym roku cieszyć się zdrowiem i znakomitą formą, bez uporczywych wirusów.

Koniec lata i początek jesieni, to czas, w którym najczęściej spotykamy się z osłabieniem organizmu i przemęczeniem. Wahania temperatury, nagłe zmiany pogody i deszcz sprawiają, że zdecydowanie łatwiej jest nam się zarazić. Przebywamy również wtedy częściej w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach, co sprzyja przenoszeniu się wirusów. Następstwem tego często jest złe samopoczucie, ból gardła, głowy, mięśni, a także katar i chrypka. Takie zakażenie i zainfekowanie organizmu dotknęło każdego z nas przynajmniej raz w życiu. Jego objawy często pojawiają się jeden do trzech dni po ekspozycji na wirusa, dlatego warto poznać sposoby, by uniknąć jesiennego przeziębienia.

Hity, które podbijają TikToka. Stały się viralami!

Przeziębienie - jak zapobiegać?

Jesienne osłabienie organizmu przeważnie kojarzone jest z kilkudniowym spadkiem formy. Jednak należy pamiętać o tym, że bagatelizowanie objawów może wiązać się z poważnymi powikłaniami zagrażającymi naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego tak ważne jest, by znać sposoby na zapobieganie przeziębieniu, dzięki czemu nasz organizm będzie na tyle silny, że z łatwością poradzi sobie z wirusami.

  • Suplementuj witaminę D
  • Zdrowo się odżywiaj (uwzględnij w swojej diecie warzywa, owoce i jajka)
  • Postaw na ciepłe posiłki
  • Nawadniaj swój organizm (wypijaj przynajmniej 2 litry wody lub herbat ziołowych dziennie)
  • Ubieraj się na tzw. cebulkę
  • Pamiętaj o aktywności fizycznej
  • Wysypiaj się

Podstawą zachowania dobrej formy jesienią jest unikanie kontaktu z osobami już chorymi. Nie jest to jednak takie łatwe. Pamiętaj jednak, że są dwie drogi zakażenia: kropelkowa i przez bezpośredni kontakt z zainfekowanym materiałem. Chcąc więc chronić innych, podczas kichania i kaszlenia zatykaj buzię jednorazowymi chusteczkami. Jeśli nie masz ich przy sobie - łokciem.

Źródło: Jesienne przeziębienie i złe samopoczucie? Zobacz, jak tego uniknąć!