Wrocław to miasto, które słynie z szerokiego wyboru kierunków, wysokiej jakości edukacji i bogatego życia studenckiego. Nic więc dziwnego, że na studiowanie we Wrocławiu decydują się nie tylko rodowici mieszkańcy miasta, lecz także absolwenci szkół z innych miejscowości, także z innych województw. Do wyboru mają szereg uniwersytetów, Politechnikę Wrocławską oraz oferty uczelni prywatnych. Miasto stwarza także dostęp do bogatego rynku pracy, który pomaga się utrzymać zarówno w trakcie roku akademickiego, jak i w okresie wakacyjnym.
Jakich specjalistów kształci miasto?
We Wrocławiu znajduje się kilkadziesiąt uczelni kształcących przyszłych specjalistów wielu branż. Jedne z popularniejszych kierunków studiów kształcą przyszłych dyplomatów, specjalistów ds. administracji, finansistów, ekonomistów, prawników i filologów. We Wrocławiu pracodawcy mają dostęp do wykwalifikowanej kadry, dzięki czemu firmy mają szansę się rozwijać. Popularność studiów inżynieryjnych na kierunkach związanych z mechaniką i budową maszyn, robotyką, automatyką, produkcją daje doskonałe pole rozwoju dla firm przemysłowych.
Natomiast korporacje mają dostęp do specjalistów do spraw zarządzania, programistów i ekspertów od logistyki. Choć miasto wypuszcza każdego roku na rynek nowych specjalistów, to liczba kandydatów i tak nie jest wystarczająca, by zaspokoić zapotrzebowanie wrocławskich pracodawców. Dzięki temu studenci mogą znaleźć pracę gwarantującą im doświadczenie zawodowe już w trakcie studiów lub po prostu znaleźć miejsce, w którym będą mogli zarobić na studenckie życie.
Jaka praca pomaga utrzymać się na studiach?
Studenci mają duże możliwości znalezienia pracy ze względu na swój status. Zatrudnienie studenta kosztuje mniej, więc pracodawcy chętnie współpracują z osobami uczącymi się, które jednocześnie wnoszą do firmy dużo energii. Studenci, którzy wybrali niestacjonarny tryb studiów, mogą od razu poszukać pracy w swoim zawodzie. Warto najpierw przejrzeć oferty pracy na GoWork dotyczące stanowisk juniorskich. Tego typu oferty skierowane są właśnie do pracowników, którzy nie mają jeszcze doświadczenia, wymagają przyuczenia, ale mają duże perspektywy na to, by w przyszłości stać się dobrymi specjalistami.
Z kolei studenci, którzy pracują dziennie, mają do dyspozycji tylko kilka godzin na pracę w ciągu dnia, weekendy oraz w poszczególne dni wolne od zajęć. We Wrocławiu jest wiele ofert pracy, które wiążą się z miesięcznym ustalaniem grafiku. Tak jest np. w gastronomii i handlu. Kelnerzy, barmani, pomoc kuchenna, sprzedawcy i kasjerzy mogą pracować tylko w godzinach porannych, popołudniowych, wieczornych i całe weekendy. Jest to kwestia, którą należy ustalić z pracodawcą i współpracownikami. Studenci mogą także pracować jako korepetytorzy. Udzielając pomocy naukowej, zaoszczędzają czas na dojazdach, ponieważ mogą przyjmować interesantów w akademiku, czy udzielać pomocy online. Studenci posiadający szczególne umiejętności, mogą także pracować jako freelancerzy. Wówczas poszukują zleceń odpowiednich do swoich kwalifikacji. Przykładowo tworzą grafiki, czy oprogramowanie w dogodnym dla siebie czasie.
Prace dostępne w trakcie wakacji
W trakcie wakacji studenci zyskują dodatkowe możliwości zatrudnienia. Jednak w tym samym czasie zwiększa się także konkurencyjność na rynku pracy. To czas, w którym studenci aktywni zawodowo przez cały rok wciąż pracują, a do rynku dołączają ci, który mogą sobie pozwolić na pracę tylko w wakacje. Osoby, które studiują we Wrocławiu, lecz są z dalszych miejscowości, stoją zatem przed dylematem, czy pozostać w mieście i podjąć zatrudnienie, czy wrócić do rodzinnego domu. Latem do wyżej wymienionych stanowisk pracy dołączają prace sezonowe w restauracjach, hotelach, stoiskach ze sprzedażą lodów, czy lemoniady. W okresie letnim wzrasta także zapotrzebowanie na barmanów i kelnerów. Do Wrocławia zjeżdża wielu turystów, a więc wakacje to czas, w którym pracodawcy potrzebują więcej rąk do pracy.
Programy stażowe szansą na zdobycie pierwszego doświadczenia
Wiele wrocławskich przedsiębiorstw w okresie wakacyjnym uruchamia programy praktyk letnich. To szansa dla studentów na zdobycie doświadczenia oraz zarobienie niewielkich pieniędzy. Pracujący student w wielu miejscach mógłby zarobić więcej niż w trakcie stażu, czy praktyk. Udział w stażu jednak podwyższa w przyszłości wartość kandydata na rynku pracy. Warto zatem zastanowić się, czy wziąć udział w praktykach, by po zakończeniu edukacji szybciej wstąpić na rynek pracy, czy może jednak podjąć się którejś z prac sezonowych, by zarobić na utrzymanie i przyjemności.