UFO w Karkonoszach? Te niezwykłe zdjęcia robią wrażenie!

2021-06-25 14:07 A.F
UFO w Karkonoszach? Te niezwykłe zdjęcia robią wrażenie!
Autor: www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/photos/pcb UFO w Karkonoszach? Te niezwykłe zdjęcia robią wrażenie!

Zielona, mała plamka, widoczna z daleka. Czy to UFO? Podczas długich letnich nocy można przez chwilę właśnie tak pomyśleć. Co wydziela tak magiczne światło? To niestety nie są przybysze z kosmosu. Są to tzw. iskrzyki, a do świecenia wykorzystują lucyferynę.

Na social media Karkonoskiego Parku Narodowego zawsze możemy znaleźć ciekawostki dotyczące świata przyrody i dzikich zwierząt. Tym razem pracownicy informują, że czas przesilenia letniego to doskonały moment na podziwianie iskrzyków Phausis splendidul, potocznie znanych bardziej jako świetliki.

"To nie UFO, a iskrzyki Phausis splendidula. Czas przesilenia letniego kojarzy się nam z tymi owadami. Do świecenia wykorzystują lucyferynę, substancję wydzielająca światło w zetknięciu z tlenem" - czytamy w poście udostępnionym przez KPN na Facebooku.

Świecące owady mogą sterować wydzielanym przez siebie światłem, włączać je i wyłączać przez oddychanie. Jak informują pracownicy KPN na swoim Facebooku, u iskrzyków obie płcie świecą widzialnym światłem, jednak tylko samce potrafią latać.

Ponadto, jak czytamy we wrzuconym poście KPN, w Polsce mamy trzy gatunki świetlikowatych. Jedyne latające, które potrafią wydzielać światło czyli iskrzyki, a także świetliki świętojańskie, gdzie widzialnym światłem świecą tylko bezskrzydłe samice i wreszcie świecuchy, które choć świecą, to prowadzą dość skryty tryb życia i ani samce ani samice nie latają.

Internauci szybko dostrzegli to ciekawe zjawisko na zdjęciach. A co ciekawe, wielu z nich widziało świetliki. 

"U nas były w lesie gdzie mieliśmy działkę, Całe drzewa świeciły. Działki spalili bezdomni i już tam nie chodzimy w nocy. Może ciągle tam są",

"U nas był ostatnio, codziennie siedzimy długo na tarasie",

"Przed chwilka jeden "robak świętojański "wleciał mi przez okno do pokoju" - czytamy pod postem. 

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Raport z anteny 24.06, godz.10
Sonda
Polska. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?
Źródło: UFO w Karkonoszach? Te niezwykłe zdjęcia robią wrażenie!