Śnieg spowodował Armagedon na dolnośląskich drogach. Zamknięto przejście graniczne

2023-02-03 11:40 Jakub Luberda PAP.
Śnieg i utrudnienia drogowe w Polsce
Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Nawet 15 cm śniegu i totalny paraliż komunikacyjny w Polsce?! Złowieszcza prognoza pogody

Śnieg na Dolnym Śląsku całkowicie sparaliżował ruch. Zatory, wypadki i nieprzejezdne drogi w ciągu chwili stały się nową rzeczywistością drogowców, którzy piątek spędzą głównie... w swoich samochodach. Ze względu na warunki pogodowe zamknięto również przejście graniczne z Czechami w Jakuszycach.

Armagedon na Dolnym Śląsku trwa, a padający od wielu godzin śnieg nie ułatwia zadania drogowcom. Warunki pogodowe po raz kolejny zaskoczyły wszystkich, a takie anomalia, jak śnieg w lutym, paraliżują ruch uliczny. O problemach w okolicach Kotliny Kłodzkiej pisaliśmy już wcześniej, natomiast doszło do nich zamknięcie granicy z Czechami oraz wypadki.

IMGW ostrzega przed oblodzonymi drogami i silnym wiatrem

W piątek na Dolnym Śląsku utrzymują się opady śniegu. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia o oblodzeniu dla całego obszaru województwa. Na południu regionu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach śniegu, które mają utrzymać się do sobotniego poranka. Wydano też ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia o silnym wietrze – najsilniej ma wiać na południu regionu.

Według informacji przekazanych PAP przez dyżurną wrocławskiego oddziału GDDKiA, w nocy z czwartku na piątek na główne trasy regionu wyjechało kilkadziesiąt pojazdów służących do odśnieżania – pługi i pługopiaskarki.

Przejście graniczne Harrachov - Jakuszyce zamknięte. Jak dojechać do Czech?

W piątek rano, z powodu intensywnych opadów śniegu, służby czeskie ponownie zamknęły dla pojazdów ciężarowych przejście graniczne Harrachov-Jakuszyce na drodze krajowej nr 3. Ten fragment trasy często jest zamykany, ponieważ strome wzniesienie drogi w Harrachovie utrudnia w warunkach zimowych poruszanie się autem o wadze powyżej 3,5 tony. „Zalecana trasa alternatywna to przejście graniczne Hradek nad Nisou” – podała GDDKiA.

Dwa wypadki na drogach ekspresowych

Do kolizji doszło m.in. na trasie S5 na wysokości Trzebnicy w kierunku Wrocławia. Przejezdny jest tam jeden pas ruchu. Z kolei na trasie S3 pomiędzy węzłami Głogów Zachód i Głogów Południe w kierunku Zielonej Góry dachowało auto osobowe.

Źródło: Armagedon na dolnośląskich drogach. Przez śnieg zamknięto przejście graniczne