Policja weszła do pizzerii i zabrała obraz, bo obrażał uczucia religijne. Autorka grafiki zabrała głos

Policja
Autor: fot.pixabay.com

Przypomnijmy, sytuacja miała miejsce w jednej z wrocławskich pizzerii. Policjanci, zamiast zamówić sobie coś pysznego do zjedzenia, zabrali obraz, który wisiał w lokalu. Uznali, że może on obrażać uczucia religijne i powinien zniknąć z restauracji. Autorka kontrowersyjnej grafiki zabrała głos w sprawie. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

O całym zdarzeniu pisaliśmy tutaj.  Grafika, którą zainteresowała się policja, jest autorstwa polskiej artystki Barrakuz i przedstawia kolaż obrazu jednego z najwybitniejszych malarzy ubiegłego wieku, Amedeo Modiglianiego, na tle obrazu ukazującego ikonę religijną w postaci Matki Boskiej.

Policjanci przychodząc po raz pierwszy do restauracji wydali jedynie ostrzeżenie dotyczące usunięcia obrazu. Szybko jednak pojawili się ponownie i na zlecenie prokuratury zarekwirowali grafikę. Ponadto, zagrozili aresztowaniem za utrudnianie śledztwa, jeśli dzieło nie zostanie wydane.

Grafika z Matką Boską zabrana. Autorka komentuje

Autorką uznanej za kontrowersyjną grafiki jest polska artystka Beata Śliwińska "Barrakuz". Zdziwiona interwencją policji w sprawie jej dzieła odniosła się do sytuacji na Instagramie.

- Chciałabym napisać, że pojawienie się tej pracy, w tym miejscu, jak i sam pomysł na jej powstanie wcześniej nie miał w żadnym z możliwych zamiarów obrażania czyichkolwiek uczuć religijnych. Jako twórczyni wizualna, jestem daleka od jakichkolwiek form agresji, szykanowania czy obrazy kogokolwiek - czytamy. 

Autorka dodała, że praca jest jedynie wyrazem artystycznym i twórczym działaniem, w wyniku którego połączono dwa istniejące już wcześniej dzieła wybitnych artystów. Stwierdza, że jako społeczeństwo najwyraźniej nie potrafimy odróżnić sztuki od obrazoburstwa.

Aktualnie grafika jest przetrzymywana na czas postępowania karnego. Śliwińska poinformowała, że cały dochód ze sprzedaży tej grafiki trafi na walkę z homofobią.

Raport z Anteny 16.07
Źródło: Policja weszła do pizzerii i zabrała obraz, bo obrażał uczucia religijne. Autorka grafiki zabrała głos