Pierwszy pociąg hybrydowy na Dolnym Śląsku. Wyjedzie już na dniach!

2021-07-07 11:24 A.F
Pierwszy pociąg hybrydowy na Dolnym Śląsku. Wyjedzie już na dniach!
Autor: Materiały prasowe Koleje Dolnośląskie Pierwszy pociąg hybrydowy na Dolnym Śląsku. Wyjedzie już na dniach!

Ruszyły testy pierwszego z sześciu zamówionych w nowosądeckim Newagu pociągów hybrydowych Impuls2. Trwają testy techniczne przed oficjalnym dopuszczeniem składów do ruchu. Pierwszy z nich powita pasażerów na Dolnym Śląsku jeszcze w sierpniu. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Dolny Śląsk jest jednym z pierwszych regionów, który zdecydował się na zakup pociągów hybrydowych. Newag, producent nowego taboru w sumie dostarczy Kolejom Dolnośląskim sześć trójczłonowych Impulsów2, z których każdy będzie mógł zabrać na pokład co najmniej 315 pasażerów. Pierwszy z zamówionych pojazdów przechodzi uzupełniające badania homologacyjne na Torze Doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie, nieopodal Wrocławia. Kolejne zamówione pojazdy są na etapie produkcji.

- Bezpieczeństwo pasażerów to jeden z naszych priorytetów. Przywiązujemy dużą wagę do tego typu testów, które są niezbędne przed dopuszczeniem nowych jednostek do ruchu – komentuje Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich – Cieszymy się jednocześnie, że prace nad naszym nowym taborem idą zgodnie z planem. Jeszcze w sierpniu, pierwsze dwa z sześciu zamówionych w Newagu składów hybrydowych pojawią się już na stałe na Dolnym Śląsku i będą do naszej, ale co najważniejsze, pasażerów dyspozycji.

Pociąg hybrydowy. Dokąd pojedzie? 

Podczas testów w Żmigrodzie po raz pierwszy zaprezentowano pociąg, który w sierpniu wyjedzie na dolnośląskie tory i będzie dostępny dla wszystkich podróżnych.

- Chcemy, żeby hybrydy obsługiwały planowaną przez nas linię z Trzebnicy do Świdnicy przez Wrocław i Sobótkę. Na tej trasie będą mogły w pełni wykorzystać swój potencjał, ponieważ jedynie na odcinku w granicach Wrocławia trasa jest zelektryfikowana. Czekamy na zakończenie prac torowych, które planowane jest na grudzień 2021 roku. Do tego czasu pasażerowie na pewno będą mogli spotkać nasz nowy pociąg m.in. na linii z Trzebnicy do Wrocławia Głównego – zapowiedział Bartłomiej Rodak.

Pierwszy z hybrydowych Impulsów2 ma trafić na dolnośląskie tory już w sierpniu. Początkowo będzie obsługiwał relację Trzebnica – Wrocław Główny, jednak po zakończeniu prac torowych na rewitalizowanej linii 285 do Świdnicy, przez Sobótkę, jego trasa zostanie wydłużona do Świdnicy. Wszystkie zamówione pojazdy zostaną dostarczone na Dolny Śląsk w pierwszym półroczu 2022 roku, wzmacniając tabor Kolei Dolnośląskich.

Produkowane przez nowosądecki Newag składy Impuls2 to pierwszy polski pojazd szynowy o napędzie elektryczno-spalinowym. Umożliwia płynne poruszanie się po odcinkach zelektryfikowanych oraz pozbawionych trakcji elektrycznej przy jednoczesnym ograniczeniu emisji. Koleje Dolnośląskie, wykorzystując przewidziane w umowie prawo opcji, mogą rozszerzyć zamówienie i kupić dwa dodatkowe tego typu składy. 

Pierwszy hybrydowy pociąg Kolei Dolnośląskich
Źródło: Pierwszy pociąg hybrydowy na Dolnym Śląsku. Wyjedzie już na dniach!