Bilety MPK Wrocław. To już parodia. W lipcu będą tańsze, a od września znowu droższe

2021-06-18 9:46 A.F
tramwaje wrocław
Autor: MPK Wrocław

Kolejny nieoczekiwany obrót w sprawie cen biletów MPK we Wrocławiu. Na czwartkowej (17 czerwca) sesji Rady Miejskiej Wrocławia radni przyjęli uchwałę o nowym bilecie „Nasz Wrocław Kolej”. W konsekwencji od 1 września będą w mieście obowiązywały ponownie wyższe ceny biletów jednorazowych w autobusach i tramwajach MPK. Zamiast 3,40 zł pasażer zapłaci 4,60 zł.

Zmiana cen biletów wrocławskiej komunikacji zbiorowej to tegoroczna niekończąca się opowieść. Przypomnijmy, że do podwyżki cen biletów MPK Wrocław doszło 1 stycznia 2021 roku. Miasto i należąca do niego spółka tłumaczyły ją licznymi inwestycjami, a także wzrostem kosztów - wyższa jest pensja minimalna, opłaty za energię czy paliwo. Pomysł ten od samego początku nie podobał się opozycji w Radzie Miejskiej Wrocławia, i nawet po wprowadzeniu już ostatecznie niniejszych podwyżek - starali się za wszelką cenę powalczyć raz jeszcze o poprzednie tańsze ceny biletów.

Jak się okazuje, starania przyniosły skutek. Prawo i Sprawiedliwość złożyło uchwałę ws. powrotu do stawek sprzed 1 stycznia 2021 roku. Zyskała ona poparcie Nowoczesnej i Współczesnego Wrocławia. Za obniżeniem cen biletów głosowało 19 radnych, a przeciw było 18. Zatwierdził to również wojewoda dolnośląski. Obniżki cen biletów miały powrócić na stałe. Jak się jednak okazuje - tak nie będzie. 

Na czwartkowej sesji - 17 czerwca - radni najpierw przegłosowali uchwały o wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu w poprzednim roku dla prezydenta Jacka Sutryka. 19 radnych zagłosowało też za przyjęciem nowego biletu „Nasz Wrocław Kolej”, który umożliwia korzystanie na terenie miasta zarówno z pociągów, jak i komunikacji miejskiej. W załączniku do tej uchwały zapisano ponownie wyższe stawki jednorazowych biletów MPK.

Ceny biletów MPK Wrocław. Ile zapłacimy za bilety? Od kiedy?

Tak więc, w związku z czwartkowym głosowaniem sesji Rady Miejskiej Wrocławia, obniżka cen będzie obowiązywać od 1 lipca bilety jednorazowe (w tym czasowe) do poziomów z ubiegłego roku. Ceny pozostałych biletów - imiennych, na okaziciela, aglomeracyjnych imiennych, grupowych pozostaną na obecnym poziomie. Bilety jednorazowe będą kosztowały 3,40 zł. Proporcjonalnie stanieją też inne przejazdówki. Potrwa to jednak wyłącznie do końca sierpnia. Od 1 września powrócą podwyżki cen biletów komunikacji zbiorowej, czyli takie, jakie obowiązują od 1 stycznia 2021 r.  

Raport z Anteny 17.06

QUIZ. Dokończysz przysłowie po czterech wyrazach? Nieliczni zdobędą więcej niż 6/10

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: "Lepszy wróbel w garści..."
Źródło: Bilety MPK Wrocław. To już parodia. W lipcu będą tańsze, a od września znowu droższe