Czesław Niemen będzie patronem wrocławskiego skweru

2021-04-28 15:50 A.F
Czesław Niemen
Autor: Archiwum Grażyny Rutowskiej, Narodowe Archiwum Cyfrowe, CC BY-SA 4.0, wikipedia.org Czesław Niemen

Skwer przy ulicy Bogusławskiego, nieopodal Dworca Głównego PKP i Teatru Muzycznego Capitol, ma nosić nazwę Czesława Niemena. Ruszyły konsultacje projektu uchwały w tej sprawie. Ostateczna decyzja o utworzeniu skweru Niemena będzie należała później do radnych miejskich. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Do konsultacji Rady Miejskiej trafił już projekt uchwały w sprawie nadania skwerowi imienia Czesława Niemena. Nazwą wybitnego wokalisty ma zostać nazwany zieleniec u zbiegu ulic Bogusławskiego i Stawowej. W pobliżu znajduje się Teatr Muzyczny Capitol oraz skwer Wojciecha Młynarskiego.

– Wybór miejsca dla skweru jest uzasadniony ze względu na bliską odległość Teatru Capitol oraz skweru Wojciecha Młynarskiego – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Zgodnie z przepisami do 3 maja propozycja ta jest konsultowana z mieszkańcami, później ma zostać poddana pod głosowanie rady miejskiej.

TREŚĆ UZASADNIENIA UCHWAŁY UHONOROWANIA NIEMENA WE WROCŁAWIU: 

Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki (1939-2004) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i wokalista rockowy, autor tekstów piosenek. Jeden z najważniejszych twórców muzyki w Polsce. W młodości śpiewał w chórze kościelnym. W latach 1953-1954 był uczniem szkoły muzycznej w Grodnie. Po przesiedleniu na tereny zachodniej Polski w 1958 r. rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej w Gdańsku. W 1962 r. wziął udział w Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Do 1967 r. był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Występował również jako solista. Jego największe przeboje to: "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami" i "Sen o Warszawie". Przełomowym momentem w karierze Niemena był występ z Akwarelami na V festiwalu w Opolu. Za piosenkę "Dziwny jest ten świat" został uhonorowany nagrodą specjalną Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji. Komponował muzykę rockową i jazzową. Był prekursorem big-beatu. Tworzył także muzykę teatralną i filmową, między innymi do filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy. W swoich utworach wykorzystywał teksty Cypriana Norwida, Adama Asnyka i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Oprócz muzyki Niemen tworzył też prace plastyczne. Czesław Niemen był wielokrotnie wyróżniany. W 1974 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Dostał też nagrodę I stopnia Prezesa Rady Ministrów za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i interpretacji. Od 1964 do 1980 r., był uznawany za najpopularniejszego i najlepszego wokalistę w kraju w ankietach pism muzycznych "Jazz" i "Non Stop". W 1999 roku został wybrany wykonawcą wszechczasów w plebiscycie "Polityki". Wybór miejsca dla skweru jest uzasadniony ze względu na bliską odległość Teatru Capitol oraz skweru Wojciecha Młynarskiego.

Raport z anteny 27.04, godz.10

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków
Źródło: Czesław Niemen będzie patronem wrocławskiego skweru