Wielki Post 2023 - kiedy się zaczyna, a kiedy kończy? [DATA, SYMBOLE]

2023-02-22 12:16 Ewelina Kulasza
kościół, modlitwa
Autor: pixabay.com

Wielkanoc 2023 zbliża się wielkimi krokami, jednak zanim do tego dojdzie czeka nas Wielki Post. Najważniejsze święta w całym roku liturgicznym poprzedzone zostaną okresem pokuty i żalu za grzechy. Kiedy zaczyna się Wielki Post w tym roku? Ile trwa i jakie są jego symbole? Sprawdźcie.

Kiedy jest Wielki Post i ile trwa? Jakie są symbole Wielkiego Postu? Takie pytania zawsze pojawiają się w głowie niejednej osoby, kiedy Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Wiosenne święta, które poprzedzone są okresem 40-dniowego Wielkiego Postu coraz bliżej. Dla wielu osób jest to czas wyciszenia, pokuty i nawrócenia, czas szczerej modlitwy i pracy nad swoim duchowym wnętrzem. Podczas Wielkiego Postu obowiązuje wstrzemięźliwość od hucznych zabaw, a w piątki od spożywania mięsa. Dodatkowo w tym okresie w świątyniach odbywają się nabożeństwa pasyjne, między innymi Gorzkie Żale oraz Droga Krzyżowa, podczas której symbolicznie odtwarza się drogę Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenie go do grobu.

ZOBACZ TAKŻE: Święta Wielkanocne 2023 - kiedy wypadają? Kiedy jest Wielkanoc?

Sonda Świąteczna - Ewelina pyta i nie błądzi #5

Wielki Post 2023 - DATA, ile trwa

Kiedy zaczyna się Wielki Post 2023? Data Wielkiego Postu interesuje wiele osób. Ten szczególny czas rozpoczyna się w Środę Popielcową 22 lutego, a zakończy się w Wielką Sobotę 8 kwietnia 2023 roku. W Środę Popielcową wiernych obowiązuje post ścisły. Wiele osób zastanawia się także ile trwa Wielki Post? Jak łatwo można obliczyć ten szczególny czas trwa 40 dni.

ZOBACZ TAKŻE: Tłusty Czwartek 2075 będzie wyjątkowy. Jednego dnia będą dwa święta!

Wielki Post - SYMBOLE

Jakie są symbole Wielkiego Postu? Symbolami tego szczególnego czasu są:

  • 40 dni 
  • pustynia 
  • popiół 
  • kolor fioletowy 
  • post, jałmużna i modlitwa 
  • Droga Krzyżowa,  Gorzkie Żale 

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy jest Niedziela Palmowa 2023 i co symbolizuje? Tradycja, czytania, symbole

Sonda
Ulubione ciasto wielkanocne?