Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - sprawozdanie finansowe. Ile zarabia Jurek Owsiak na WOŚP?

i

Autor: AKPA Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - sprawozdanie finansowe. Ile zarabia Jurek Owsiak na WOŚP?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - sprawozdanie finansowe. Ile zarabia Jurek Owsiak na WOŚP?

2023-01-30 15:15

31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę 29 stycznia. Co roku w okolicach wydarzenia, zaczyna robić się głośno jeśli chodzi o zarobki Jurka Owsiaka. Internauci poszukują sprawozdania finansowego fundacji, która buduje swoje fundusze głównie w oparciu o zbiórkę publiczną.

Spis treści

  1. Sprawozdanie finansowe WOŚP
  2. Ile zarabia Jurek Owsiak na WOŚP?

Rozliczenia finansów WOŚP i Jurka Owsiaka, ciekawi wiele osób. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od pierwszej edycji, która odbyła się w 1993 roku, buduje swoje fundusze głównie w oparciu o zbiórkę publiczną, a także o inne darowizny celowe. Przypomnijmy, że pierwszy finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku, podczas którego celem zbiórki były choroby serca. W 2023 roku podczas 31. finału fundacja Jurka Owsiaka gra dla małych i dużych, by wygrać z sepsą. Za zebrane fundusze WOŚP zamierza zakupić specjalne sprzęty do szybkiej identyfikacji bakterii, które mogą doprowadzić do sepsy. Co roku, gdy jest głośno o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, społeczność wyszukuje informacji na temat rozliczenia funduszy i zarobków Jurka Owsiaka na WOŚP. Jak jest naprawdę?

ZOBACZ TAKŻE: Kim jest żona Jurka Owsiaka i ile zarabia? Lidia Niedźwiedzka-Owsiak też pomaga!

Czy Polacy wspierają WOŚP? Sonda #EwelinaPyta

Sprawozdanie finansowe WOŚP

Rozliczenia finałów WOŚP i całe sprawozdanie finansowe fundacji, dostępne jest na ich oficjalnej stronie wosp.org.pl w zakładce rozliczenia. Sprawozdanie zawiera nie tylko to, co wolontariusze zbiorą do skarbonek, ale także inne formy wsparcia Finałów WOŚP. Jak czytamy na stronie:

- Fundacja WOŚP środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej w całości  przeznacza na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych, co wykazujemy w publikowanych  poniżej sprawozdaniach ze sposobu wydatkowania zebranych środków. Zgodnie z zapisami w ustawie o zbiórkach publicznych środki zebrane w ramach ogłoszonej zbiórki pt. Finał WOŚP w całości muszą być przeznaczone na cele zbiórki. Ostateczną sumę zebranych w każdym Finale środków, potwierdzoną wyciągiem bankowym, podajemy do publicznej wiadomości tradycyjnie 8 marca. W tym samym terminie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (wcześniej do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji) składamy sprawozdanie dotyczące ilości środków zebranych w ogólnopolskiej zbiórce publicznej oraz poniesionych na jej zorganizowanie kosztów.

Dodatkowo na oficjalnej stronie WOŚP, znajdują się także roczne sprawozdania finansowe Fundacji Jurka Owsiaka.

ZOBACZ TAKŻE: WOŚP 2023 - aukcja Radia SuperNova. Poprowadź audycję na żywo i zjedz kolacje ze Skolimem!

Ile zarabia Jurek Owsiak na WOŚP?

Wiele osób zastanawia się ile zarabia Owsiak na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy? Temat zarobków Jurka Owsiaka od lat budzi wiele emocji wśród Polaków. Niektórzy mówią, że kradnie, że nie pomaga, że bierze dla siebie. Jak jest naprawdę? Założyciel WOŚPu wiele razy odnosił się do tych zarzutów i podkreślał, że nie czerpie żadnych dochodów z pracy fundacji. Dodatkowo dodał, że pensję pobiera od firmy Złoty Melon, która jest jednoosobową spółką należącą do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jako prezes WOŚP ani żadna z trzech pozostałych osób zasiadających w zarządzie fundacji nie pobiera wynagrodzenia.

Ja, Jurek Owsiak, od 6 lat pracuję w firmie Złoty Melon, która jest jednoosobową spółką należącą tylko i wyłącznie do Fundacji WOŚP i która ma na celu pozyskiwanie pieniędzy dla Fundacji poprzez prowadzenie wszelkich działań gospodarczych z nią związanych. Jestem prezesem zarządu tej spółki i moje wynagrodzenie „na rękę” wynosi ok. 10 tys. złotych. Jego wielkość nie zmieniła się w ostatnich latach znacząco, bo ostatnia moja podwyżka miała miejsce w październiku 2017 roku i wynosiła 1000 zł - napisał na swoich social mediach Jurek Owsiak w 2019 roku.

Jurek Owsiak dodał w swoim wpisie, że utrzymuje się z pracy w Złotym Melonie, a dodatkowo z pensji dziennikarza radiowego, wykładowcy w agencji Power Speech i ze wszystkiego rozlicza się w Urzędzie Skarbowym w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE: Ile pieniędzy zebrał WOŚP 2023? Aktualna kwota Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Sonda
WOŚP 2023 - czy wesprzesz zbiórkę?