Czy Polska powinna wyjśc z Unii?

i

Autor: canva.com

Unia Europejska to dla nas więcej korzyści czy strat?

2021-09-02 13:30

1 lutego 2020 roku Wielka Brytania wystąpiła oficjalnie z UE, a brexit stał się faktem. Kto będzie następny, zastanawia się Europa. Polska w Unii Europejskiej jest od 1 maja 2004 roku. Z najnowszych badań wynika, że ponad 17 procent Polaków jest za wyjściem Polski z UE.

Unia Europejska to dla nas więcej korzyści czy strat? Minęło 18 lat od referendum akcesyjnego, w którym Polacy powiedzieli TAK wejściu do Unii Europejskiej. Ale czy dziś UE to ta sama organizacja co kilkanaście lat temu? Czy nie czas zapytać Polaków jeszcze raz o to, czy chcą w Unii pozostać. Co ciekawe polskie społeczeństwo bardziej ufa instytucjom UE, niż polskiemu rządowi. Wiele praw, które wprowadza UE działa na naszą korzyść. Są tacy, którzy twierdzą, że część suwerenności oddaliśmy za cenę lepszego życia, bezpieczeństwa prawnego, społecznego i ekonomicznego. Trzeba również pamiętać o nakładanych przez UE ograniczeniach. W Unii mieliśmy mieć swobodny przepływ towarów i usług. Okazało się, że nasi kierowcy są bardziej konkurencyjni, niż ci na zachodzie, to Francja przepchnęła dyrektywę o pracownikach delegowanych, która daje w kość naszym firmom.

Niedzielski: Nie będzie obostrzeń dla zaszczepionych. Do restauracji tylko z paszportem?

prof. Marcin Matczak: Silna władza lubi gdy obywatele się boją [Super Raport]

Unia Europejska to dla nas więcej korzyści czy strat?

Artur Jarząbek postanowił zapytać specjalistów, co sądzą o pomyśle wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Do programu Supernova w samo południe zaprosił dziennikarza, publicystę tygodnika DoRzeczy Rafała Ziemkiewicza oraz Tomasza Walczaka redaktora SuperExpressu. Ziemkiewicz uważa, że jeśli przebudowuje się Unie, to Polacy powinny zdecydować jeszcze raz, czy zgadzają się być w takiej organizacji. W referendum akcesyjnym chodziło o to, że UE nie będzie się wtrącać w kwestie zastrzeżone dla państw narodowych, czyli na przykład sprawy obyczajowe. Stan prawny w Unii się nie zmienił, ale zmienił się stan umysłu i jeżeli to ma iść w tym kierunku, to absolutnie takie pytanie powinno być zadane Polakom ponownie.

Nowożeńcy wystawili gościom rachunek za swój ślub. Internauci mocno podzieleni! [ZDJĘCIE]

Walczak uważa, że nie negocjujemy co jakiś czas przynależności do różnych organizacji międzynarodowych. Nie negocjujemy tego, czy jesteśmy w ONZ, czy jesteśmy w NATO i też nie negocjujemy, czy jesteśmy w Unii Europejskiej. Młode pokolenie wyrosło w unii i chyba jest im tu dobrze. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj Unia Europejska to dla nas więcej korzyści czy strat? Supernova w samo południe