Tu trzeba wrzucić granat - poseł Konfederacji o polskim systemie edukacji [WIDEO]

i

Autor: Radio SuperNova "Tu trzeba wrzucić granat" - poseł Konfederacji o polskim systemie edukacji [WIDEO]

"Tu trzeba wrzucić granat" - poseł Konfederacji o polskim systemie edukacji [WIDEO]

2022-10-13 12:01

Od 1 września średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego wzrosło do 4 tys. 432 zł 15 gr brutto. To wzrost o 738 zł 69 gr czyli o 20 proc.. Nauczyciele kontraktowi mają zarabiać o 332 zł 41 gr czyli o 8 proc. więcej. Mimo to związki grożą strajkiem bo te kwoty uważają za niewystarczające. Jak należy zmienić system edukacji w Polsce, żeby w końcu wszyscy byli zadowoleni? O tym w Super Ringu rozmawiali Monika Ćwiklińska z Krajowej Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz poseł Konferencji, prezes partii Wolnościowcy Artur Dziambor.

Problem wynagrodzeń nauczycieli wraca jak bumerang. Związki zawodowe uważają, że pedagodzy są źle wynagradzani i żądają większych pieniędzy przeznaczonych na system edukacji.

- Katastrofy może jeszcze nie ma, ale nie jest najlepiej (...), tzw. reformy niczego dobrego nie wprowadziły. Zawód nauczyciela jest spauperyzowany. Do zawodu nauczyciela przechodzi coraz mniej osób które się do tego nadają, które lubią pracę z dziećmi. A wszystko ze względu na niskie uposażenia - mówi Monika Ćwiklińska z NSZZ “Solidarność”. 

Dziś średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego to 4 tys. 432 zł 15 gr. Nauczyciel mianowany może otrzymać średnio 5 tys. 318 zł 58 gr, a dyplomowany zarabia średnio 6 tys. 795 zł 97 gr. Związkowcy chcieliby, żeby pensja nauczyciela początkującego zaczynała się na poziomie średniej krajowej. Dziś jest to 6235,22 zł. Jak mówił poseł Konfederacji Artur Dziambor, jest na to sposób - bon edukacyjny.

- Mamy 530 tys. nauczycieli w systemie pracujących po 18 godzin przy tablicy (...) minister ustala co roku ile nauczyciel ma zarabiać (...) tu jest mnóstwo problemów które powodują, że nauczyciel to zawód przyszłości. (...) A my chcemy żeby szkoły między sobą konkurowały ofertą, a nie tym że fama niesie że ‘ta jest lepsza’. (...) NIe ma nigdy niczego złego z uwolnienia rynku. Z tych kajdanów w których ten rynek cały czas jest.

Cały program o problemach polskiego systemu edukacji możecie obejrzeć poniżej.

Super Ring - Oświata