niebo

i

Autor: Pexels/Dylan Chan

Astronomia

To wydarzy się o dokładnie o 20:59 Spektakularny spektakl, którego nie możesz przegapić!

2023-09-13 10:38

Już dzisiaj będziemy świadkami wyjątkowego spektaklu na wieczornym niebie. Nie potrzebne nam będą żadne specjalistyczne sprzęty. Kosmiczny pociąg, który przeleci nad Polską będzie widoczny gołym okiem. Ci, którzy będą chcieli zobaczy to magiczne zjawisko muszą pamiętać jednak o jednym.

Kosmiczny pociąg kolejny raz będzie widziany gołym okiem! Satelity Starlink przemkną po polskim niebie. Dzięki znakomitym warunkom pogodowym, będzie można zobaczyć je gołym okiem. Są one na tyle jasnymi obiektami, że można zauważyć je bez problemu. Wystarczy tylko być niezwykle punktualnym, ponieważ spektakularny przelot będzie widoczny na niebie jedynie niecałe 2 minuty. SpaceX wystrzeliło w przestrzeń kosmiczną kolejną rakietę Falcon 9, która została wykorzystana do umieszczenia na orbicie 21 satelitów Starlink V2 mini. Starlinki Elona Muska pojawią się na zachodnim niebie i przelecą w kierunku zenitu. Warto wspomnieć, że przeloty będzie można obserwować najdłużej w centralnej i zachodniej Polsce.

Natalia Nykiel vs. HITY 1995

Satelity Starlink - wrzesień 2023

Satelity Starlink we wrześniu 2023 są prawdziwą gratką dla miłośników spoglądania w niebo. 12 września rozpoczęła się misja o numerze G7-2, która wystartowała z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii. W jej ramach, przez trzy kolejne dni będziemy mieli okazję oglądać podróżujące po niebie satelity. Przemieszczające się po Starlinki niebie będą widoczne w całej zachodniej oraz środkowej Europie, w tym również w Polsce. Satelity przelecą z zachodu w kierunku zenitu. Spektakl ten będzie można oglądać przez dwa kolejne wieczory. Już dzisiaj (13 września) o godzinie 20:59 oraz jutro (14 września) o 21:04.

Źródło: To wydarzy się o dokładnie o 20:59 Spektakularny spektakl, którego nie możesz przegapić!