Święto Konstytucji 3 Maja 2021. Co to za święto? Jak obchodzić je w czasie pandemii?

2021-04-30 9:39 agada
Święto Konstytucji 3 Maja 2021. Co to za święto?
Autor: pixabay.com Święto Konstytucji 3 Maja 2021 - kiedy i w jaki dzień wypada w 2021 roku? Co to za święto i kiedy powstało? Jak się je obchodzi w Polsce?

Święto Konstytucji 3 maja. Co to za święto? Jak jest obchodzone w Polsce? Z powodu epidemii koronawirusa 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja będziemy obchodzić w ograniczeniach. Tak jak w roku ubiegłym nie będzie dużych wspólnych obchodów czy pikników. W zamian za to będzie można wziąć udział w skromniejszych wydarzeniach stacjonarnych przy zachowaniu obostrzeń epidemicznych, ale również w wielu inicjatywach online. Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Święto Konstytucji 3 maja. Co to za święto i jak obchodzimy je w Polsce? Trzeci maja to ważny dzień dla wszystkich Polaków. Wówczas świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 Maja, co miało miejsce w 1791 roku. Była to druga na świecie – po amerykańskiej, a pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja. Święto narodowe uchwalono 1919 roku. Po wojnie władze komunistyczne zabroniły jego obchodów. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono jednak w 1990 roku. Obecnie to dla Polaków dzień wolny od pracy, w którym mogą brać udział w różnych uroczystościach i paradach. W tym roku jednak, ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, obchody te są o wiele skromniejsze.

230. rocznica uchwalenia Konstytucji. Jak w tym roku obchodzić 3 maja?

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizują niemal 100 wydarzeń w całym kraju, a także na Litwie i Ukrainie.

ZOBACZ TEŻ: 2 Maja – co to za dzień, jak obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski?

Muzeum Historii Polski w Warszawie i Instytut Historii Litwy w Wilnie przygotowały wystawę plenerową „Konstytucja 3 Maja”, która przybliża okoliczności powstania pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Wystawa prezentowana będzie w języku polskim, litewskim, ukraińskim oraz angielskim. Oficjalny wernisaż jest zaplanowany na 3 maja 2021 r. w Wilnie. Następnie ekspozycja będzie pokazywana w wielu miastach na Litwie i w Polsce. Z kolei od 20 maja wystawę będzie można oglądać na Ukrainie w Kijowie.

SPRAWDŹ TEŻ: Czy sklepy 3 maja są otwarte? Gdzie zrobić zakupy 3 maja? [LISTA]

20 października, w rocznicę Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie zostanie otwarta wystawa przygotowywana we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Instytutem Adama Mickiewicza. Więcej na jej temat przeczytasz tutaj.

Raport z Anteny 29.04

Wśród innych propozycji związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są m.in.:

  • Koncert nadzwyczajny Orkiestry Filharmonii Narodowej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (online).
  • Wykłady organizowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Kaliszu (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
  • Pełnometrażowy film dokumentalny „3 Maja, czyli dziś” przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” i TVP we współpracy z wieloma instytucjami kultury (premiera 3 maja na antenach TVP1 i LRT Televizija - pierwszy kanał Litewskiej Telewizji Publicznej).
  • Warsztaty interpretacji tekstów poetyckich, prowadzone przez Teatr Muzyczny w Łodzi (online).
  • Jasnogórski Koncert Pieśni Maryjnych (MKDNiS, Biuro Programu „Niepodległa”, Polsat, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny - transmisja telewizyjna).
  • Warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
  • Liczne wystawy, wystawy plenerowe i pokazy, adresowane do wszystkich grup wiekowych (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).

Pełna lista wydarzeń znajduje się tutaj.

Flagi państw. Czy rozpoznasz państwo po fladze? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Spójrz na flagę i powiedz, jakie to państwo:
Flagi państw
Źródło: Święto Konstytucji 3 Maja 2021. Co to za święto? Jak obchodzić je w czasie pandemii?