Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva / fot. Mikhail Nilov / Pexels

Świadectwo energetyczne. Nowy obowiązkowy dokument, za którego brak grozi wysoka kara!

2022-10-04 14:12

Świadectwo energetyczne to dokument, który większość z nas będzie musiała posiadać. Za brak tego zaświadczenia grozić będzie kara… która póki co nie ma górnych widełek! Oczywiście za wydanie tego dokumentu również trzeba będzie odpowiednio zapłacić. Ile kosztuje świadectwo energetyczne i kto musi je posiadać? Zapraszamy do artykułu.

Obowiązkowe świadectwo energetyczne

Świadectwo energetyczne to dokument, który określa zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do jego oświetlanie, utrzymywania odpowiedniej temperatury i podgrzewanie wody. Obecnie posiadanie tego dokumentu wymagane jest głównie od właścicieli budynków komercyjnych ale to wkrótce ma się zmienić.

We wrześniu Sejm przegłosował ustawę, która zmienia przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków. Nowy dokument ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych. Nowa ustawa powinna wejść w życie wiosną 2023 r. Jednym z najistotniejszych dla wielu osób punktów nowej ustawy jest rozszerzenie kręgu właścicieli nieruchomości, którzy będą musieli dysponować świadectwem energetycznym.

  • Kto będzie musiał wyrobić świadectwo energetyczne?

Obecnie taki dokument wymagany był od właścicieli budynków oddawanych do użytkowania i budynków na sprzedaż lub wynajem. W praktyce wymóg ten dotyczył głównie budynków komercyjnych np. hal. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy dokument ten będą musieli posiadać właściciele domów i większych mieszkań. Co więcej właściciele takich lokali będą musieli wyrobić nowe świadectwo energetyczne, jeśli w wyniku remontu budynku (np. ocieplenia, rozbudowy) zmianie uległa ich charakterystyka energetyczna.

Jedynymi osobami, od których nie wymagać się będzie tego dokumentu będą właściciele lokali poniżej 50 m² oraz właściciele budynków przeznaczonych do celów religijnych.

Ile kosztuje wydanie świadectwa energetycznego?

Koszty wydania takiego certyfikatu poniosą właściciele lub zarządcy lokali i budynków objętych nowym obowiązkiem. Za taki dokument przygotowywany przez rzeczoznawcę zapłacić trzeba będzie od 300 do ponad 1 tys. zł. Jednak ostateczna kwota zależna będzie od indywidualnych cech budynków, jego lokalizacji i stopnia skomplikowania zlecenia. W praktyce oznacza to wyższe koszty dla mieszkańców starych budynków, w których dane są trudniej dostępne lub niekompletne.

Po wydanie świadectwa energetycznego trzeba będzie się zgłosić do osób, które posiadają odpowiednie kwalifikacje z zakresu budownictwa i widnieją w wykazie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Jakie kary za brak świadectwa energetycznego?

Posiadanie tego dokumentu ma być obowiązkowe już wiosną 2023 r. za jego brak będzie groziła kara. Przepisy wskazują, że może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Wysokość kary za brak tego dokumentu będzie wyznaczał notariusz. Właściciel nieruchomości bez tego dokumentu może spodziewać się kary wynoszącej wielokrotność opłaty za wydanie tego certyfikatu. Kontrole świadectw energetycznych mają być przeprowadzane raz na kilka lat.

Źródło: Świadectwo energetyczne. Nowy obowiązkowy dokument, za którego brak grozi wysoka kara!