Falcon 9 - SpaceX

i

Autor: CaptSpaulding flickr.com Falcon 9 - SpaceX

STARLINK NAD POLSKĄ w LUTYM - kiedy i o której oglądać przelot satelitów SpaceX?

2022-02-04 14:59

Wielbiciele i wielbicielki obserwacji nieba doczekali się kolejnego startu rakiety Falcon 9 wynoszącej na orbitę satelity Starlink. Ich przeloty to za każdym razem niesamowity widok. Sprawdźcie, o której zobaczymy je ponad naszymi głowami w najbliższych dniach.

Starlink nad Polską w lutym! Kiedy i o której oglądać przelot satelitów? Takie pytanie mogą sobie zadawać pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba. To już druga okazja do oglądania satelitów w 2022 roku. Teraz wszyscy wyczekują momentu, w którym zobaczą satelity nad głowami. Zainteresowanie wydarzeniem nie powinno dziwić, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór z Ziemi szerokopasmowego internetu. To kolejna seria "pakietów" urządzeń wysłanych przez SpaceX w kosmos. Satelity są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. Szykujcie się więc do obserwacji. W dalszej części artykułu dowiecie się, kiedy i o której możemy obejrzeć przeloty oraz gdzie należy kierować wzrok.

Gromadzili dane osobowe. Wykorzystywali je do popełniania przestępstw

Starlink nad Polską - kiedy i o której przeloty w lutym?

Start rakiety Falcon 9 odbył się w czwartek, 3. lutego o godzinie 19:13 czasu polskiego. Wyniosła ona na orbitę kilkadziesiąt satelitów oznaczonych jako G4-7. Godzina startu nie była sprzyjająca dla osób, które lubią pospać. Jeśli obserwatorzy i obserwatorki w Polsce chcą podziwiać najbliższe przeloty, muszą się zrywać skoro świt! Starlinki będą bowiem widoczne na niebie o 5:28. O tej godzinie przelatywały nad naszym krajem w piątek, 4. lutego. Jak informuje serwis Nocne Niebo, w następnych dniach również powinniśmy się spodziewać "kosmicznego pociągu" o 5:28.

Starlinki w lutym 2022 - gdzie wypatrywać satelitów?

Gdzie szukać wzrokiem błyszczącego sznura satelitów? Starlinki zmierzać będą w kierunku wschodnim. Nocne Niebo informuje, że 5.02 z cienia Ziemi wyjdą około 30 stopni ponad południowym horyzontem. Podczas pierwszego przelotu, 4.02, satelity przemieszczały się w ścisłej formacji przypominającej błyszczący sznur. Satelity będą przelatywać nad Polską do 18.02, lecz nie oznacza to, że możemy liczyć na niemal dwutygodniowe obserwacje. Każdego kolejnego dnia urządzenia zwiększają bowiem pułap i oddalają się od siebie, przez co są gorzej widoczne. Polecamy zatem zaplanować oglądanie Starlinków na 5, 6 i 7 lutego. W te dni mamy największe szanse na dostrzeżenie "kosmicznego pociągu". Poniżej zamieszczamy wideo-relację ze startu wraz z omówieniem przelotów nad Polską.

Pamiętajcie, że wiele zależy od pogody. Jeśli niebo będzie zachmurzone, niczego nie dojrzymy. Jeśli jednak poranki okażą się bezchmurne, możemy liczyć na wspaniałe widoki!

Źródło: nocneniebo.pl

Źródło: STARLINK NAD POLSKĄ w LUTYM - kiedy i o której oglądać przelot satelitów SpaceX?