Środa Popielcowa 2023 - kiedy jest Popielec? Ile trwa Wielki Post?

2023-02-22 12:17 Ewelina Kulasza
Środa Popielcowa
Autor: pixabay.com Spowiedź przed środą popielcową w Krakowie

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa łącznie 40 dni. To czas pokuty, wyciszenia i nawrócenia przed najważniejszymi świętami dla wszystkich osób wierzących, czyli przed Wielkanocą. Kiedy jest Środa Popielcowa? Jak obchodzi się ten dzień? Sprawdźcie najważniejsze informacje w artykule poniżej.

Spis treści

  1. Środa Popielcowa 2023 - DATA
  2. Środa Popielcowa 2023 - obchody

Data Środy Popielcowej interesuje wiele osób. Kiedy jest Popielec 2023? Jak się obchodzi ten dzień? Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Są to najważniejsze święta w kalendarzu wszystkich Katolików, które w tym roku wypadają 9 kwietnia. Wielkanoc poprzedzona jest jednak okresem Wielkiego Postu, który łącznie trwa 40 dni. Dla wielu osób jest to czas wyciszenia, pokuty i nawrócenia, a także szczerej modlitwy. Podczas Wielkiego Postu osoby wierzące powstrzymują się od hucznych zabaw, a w piątki nie spożywają mięsa - podobnie jak w Środę Popielcową. Kiedy jest Popielec w 2023 roku? O tej dacie nie można zapomnieć!

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy jest Niedziela Palmowa 2023 i co symbolizuje? Tradycja, czytania, symbole

Sonda Świąteczna - Ewelina pyta i nie błądzi #5

Środa Popielcowa 2023 - DATA

Kiedy wypada Środa Popielcowa? Wielki Post zawsze rozpoczyna się w Środę Popielcową, która w 2023 wypada 22 lutego. Okres ten kończy się w Wielką Sobotę, czyli 8 kwietnia 2023 roku. W Środę Popielcową wiernych obowiązuje post ścisły.

ZOBACZ TAKŻE: Msze święte odprawiane przez dzieci w Robloxie to hit internetu. Księża kipią z dumy!

Środa Popielcowa 2023 - obchody

Jak obchodzi się Środę Popielcową w kościele? W Środę Popielcową wierni podczas liturgii pochylają głowę w pokorze, a kapłan symbolicznie posypuje ją popiołem. Co ciekawe, popiół ten pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. Czyn ten podkreśla związek pomiędzy pokutą wiernych, męką i śmiercią Chrystusa.

Sonda
Który dzień świąt wielkanocnych jest Twoim ulubionym?