Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022/2023 - do kiedy trwa? Jaki jest przelicznik punktów?

2022-07-07 15:41 Ewelina Kulasza
szkoła
Autor: pixabay.com

Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Przed uczniami ósmych klas nie lada wyzwanie, ponieważ muszą dokonać ważnego wyboru - nie tylko przyszłej szkoły, ale także i profilowanej klasy. Do kiedy trwa rekrutacja? Jakie dokumenty są wymagane i jak wygląda przelicznik punktów? Sprawdźcie najważniejsze informacje na ten temat.

Rekrutacja do liceum, technikum 2022/2023 - do kiedy można składać dokumenty? Jaki jest przelicznik punktów? Takie pytania rodzą się w głowie niejednej młodej osoby. Przed wieloma ósmoklasistami ciężki orzech do zgryzienia. Najpierw w dniach 24-26 maja będą czekać na nich egzaminy z języka polskiego, matematyki, a także języka obcego nowożytnego, a następnie będą wyczekiwać wyników. Przypomnijmy, że testy ósmych klas są obowiązkowe, a uzyskane punkty przydadzą się w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Do kiedy można składać dokumenty do liceum, technikum i do zawodówki? Jak wygląda przelicznik punktów? Poniżej znajdziecie najważniejsze szczegóły dotyczące rekrutacji. To bardzo ważne!

Viki Gabor - Kto na nią działa tak...? (Szybkie Pytania)

Rekrutacja do szkół średnich 2022/2023 - HARMONOGRAM

Do kiedy można składać dokumenty? Ile trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Zgodnie z harmonogramem rekrutacji, wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z dokumentami można składać:

 • od 16 maja do 20 czerwca 2022
 • od 16 maja do 30 maja 2022 - odbywa się składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe
 • od 24 czerwca do 12 lipca 2022 - możliwość dokonania zmiany przez kandydatów wniosków o przyjęcie, polegającej na zamianie szkół, do których będą kandydować, w tym możliwość złożenia zupełnie nowego wniosku.

Terminy uzupełniania wniosków odbywają się w następujących dniach: 

 • od 24 czerwca do 12 lipca 2022 - uzupełnienie wniosków rekrutacyjnych o świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (w oryginale lub lepiej w kopii)
 • 19 lipca 2022 godz. 10.00 - opublikowanie przez komisje rekrutacyjne list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkół
 • od 19 lipca do 25 lipca 2022 - potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły
 • 26 lipca 2022 godz. 10.00 - ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół.

ZOBACZ TAKŻE: Nie mają nawet 18 lat, a robią wielką karierę. Kto oprócz Viki Gabor należy do tego grona?

Rekrutacja do szkół średnich 2022/2023 - DOKUMENTY

Jakie dokumenty są wymagane podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej? Niezbędny będzie wniosek o przyjęcie do szkoły, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. W przypadku szkoły branżowej należy złożyć także zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu (w przypadku szkoły branżowej). Jeśli nie jesteście czegoś pewni, warto zadzwonić do sekretariatu danej szkoły i po prostu zapytać.

Sonda
Liceum, technikum czy zawodówka - do jakiej szkoły się wybierasz?

Rekrutacja do szkół średnich 2022/2023 - PRZELICZNIK PUNKTÓW

Jaki jest przelicznik punktów? Podczas rekrutacji liczą się punkty uzyskane na egzaminie ósmoklasisty (maksymalnie 100). Oprócz tego brane są pod uwagę oceny z czterech przedmiotów takich jak: język polski, matematyka, a także dwa, które znajdują się w wykazie wybranej przez ucznia klasy. Można także otrzymać dodatkowe punkty za świadectwo z paskiem, wolontariat szkolny, konkursy, olimpiady, a także za wydarzenia artystyczne i sportowe. Maksymalnie można uzyskać 200 punktów.

PUNKTY ZA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY:

 • język polski i matematyka - liczbę otrzymanych punktów procentowych należy pomnożyć przez 0,35. Oznacza to, że z egzaminu z tych dwóch przedmiotów można uzyskać maksymalnie 70 punktów - po 35 z każdego.
 • język obcy nowożytny - w tym przypadku liczbę punktów mnożymy przez 0,3 - czyli najwięcej można zdobyć 30 pkt.

PUNKTY ZA OCENY:

 • ocena celująca - 18 punktów
 • ocena bardzo dobra - 17 punktów
 • ocena dobra - 14 punktów
 • ocena dostateczna - 8 punktów
 • ocena dopuszczająca - 2 punkty

PUNKTY DODATKOWE:

 • świadectwo z paskiem - 7 punktów
 • wolontariat szkolny - 3 punkty
 • konkursy, olimpiady, wydarzenia artystyczne i sportowe - od 2 do 10 punktów, ale nie więcej niż w sumie 18.

ZOBACZ TAKŻE: Wyniki Egzamin Ósmoklasisty 2022 - strona nie działa. Co się stało?