Polacy w czołówce wyrzucania jedzenia do śmieci? Marnujemy rocznie 5 ton żywności - jak temu zapobiec?

2021-07-05 13:04 Paweł Bogaj
Polacy marnują prawie 5 mln ton żywności. Eksperci doradzają jak temu zapobiec.
Autor: canva.com Polacy marnują prawie 5 mln ton żywności. Eksperci doradzają jak temu zapobiec.

Na całym świecie do kosza trafia prawie 1/3 wyprodukowanej żywności. W Polsce marnujemy prawie 5 mln ton jedzenia. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, owoce i warzywa, mięso oraz napoje mleczne. Dziś Artur Jarząbek w programie Supernova w samo południe postanowił przyjrzeć się temu problemowi.

Polacy w czołówce wyrzucania jedzenia do śmieci? Marnujemy rocznie 5 ton żywności - jak temu zapobiec? Statystyczny Polak rocznie wyrzuca do kosza ponad 150 kg jedzenia. Kupujemy za dużo jedzenie na zapas i nie jesteśmy w stanie wszystkiego zjeść. Kolejnym powodem wyrzucania żywności jest jej złe przechowywanie. Ale pamiętajmy, że wiele produktów możemy wykorzysta ponownie. Jeśli mamy zeschnięte bułki możemy zetrzeć je na bułkę tartą. Kiedy kupimy za dużo jedzenia włóżmy je do zamrażarki wtedy się nie zepsuję i zjemy je innym razem. Marnowanie jedzenia to problem, z którym zmagają się największe kraje na świecie.

Tajemnica nowej piosenki Dody ujawniona! Nie uwierzycie, kto śpiewa w chórkach

Awantura na bazarze. Poszło o powrót Tuska. Komentery [WIDEO]

Polacy w czołówce wyrzucania jedzenia do śmieci? Marnujemy rocznie 5 ton żywności - jak temu zapobiec?

Artur Jarząbek postanowił przyjrzeć się temu problemowi, w swoim programie SuperNova w samo południe. Do rozmowy zaprosił Sylwię Romańczak z Banku Żywności oraz Katarzynę Młynarczyk jedną z inicjatorek projektu Rebread, dzięki któremu np. stary chleb dostaje drugie życie. Romańczak powiedziała, że według najnowszych badań 3 mln ton jedzenia trafia do kosza z gospodarstw domowych. Kilkaset milionów ludzi żyje w głodzie, a u nas wyrzuca się jedzenie to jest po prostu paradoks. Żeby nie marnować jedzenie pamiętajmy, żeby zrobić sobie przed wyjściem listę zakupów, zerknąć co mamy w lodówce. Ważne też, żeby nie chodzić na zakupy, kiedy jesteśmy głodni, ale również kupujmy nieidealne owoce albo warzywa. Taka krzywa marchewka smakuje tak samo jak ta prosta.

Jaka jest idealna różnica wieku w związku? Naukowcy podali SZOKUJĄCE konkrety

Młynarczyk ma swoją piekarnię, w której czasami zostawało kilka bochenków chleba. Nie chcieli tego wyrzucać, a więc zdecydowali się tworzyć z niego alkohol. Jedna butelka tego trunku to około 3 czerstwe bochenki chleba. W planach są również badania, które mają sprawdzić wykorzystanie czerstwego pieczywa jako surowiec w kosmetykach oraz opakowaniach. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.