i

Autor: Paweł Skraba/SuperExpress Tadeusz Michalik

Olimpiada 2020: Mamy kolejny medal. Tadeusz Michalik zdobył brąz w Tokio

2021-08-03 13:30

Mamy kolejny medal igrzysk olimpijskich – to już czwarty! Tadeusz Michalik, zapaśnik w stylu klasycznym w kategorii do 97 kilo, zdobył brąz w Tokio! Jak tego dokonał?

Alex Gergo Szoke odpadł z rywalizacji z Tadeuszem Michalikiem w walce o brązowy medal igrzysk w Tokio w zapasach w stylu klasycznym w kategorii 97 kg. To pierwszy krążek polskich zapasów kategorii ciężkiej od igrzysk olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Dla Tadeusza Michalika występ na igrzyskach to debiut olimpijski. Zapaśnik z Poznania ma 30 lat i co ciekawe, jego siostrą jest Monika Michalik, brązowa medalistka w zapasach (63 kg) z ostatnich olimpijskich zmagań w Rio de Janeiro (2016).

Polak w poniedziałek (2 sierpnia)  uporał się z dwoma przeciwnikami, Haikelem Achourim z Tunezji oraz Tracy Hancockiem z USA. Jednak teraz poprzeczka była zawieszona jeszcze wyżej.

Nie dał rady

Niestety Rosjanin szybko uzyskał przewagę. Dwukrotnie wykonał zapaśniczy "wózek" przetaczając Polaka. Później powiększył swoją zdobycz punktową na 7:0. Wprawdzie Michalik odpowiedział jedną udaną akcją, ale na minutę przed końcem miał aż sześć punktów mniej. Strat nie zdołał zniwelować.

Podczas wtorkowej, porannej sesji walk, przepustkę do rywalizacji z Polakiem wywalczył Węgier, Alex Gergo Szoke. Srebrny medalista Indywidualnego Pucharu Świata z 2020 roku w repasażu pokonał reprezentanta Gruzji, Giorgiego Melię (5:1).

Po nieco ponad minucie walki, Węgier został ukarany za pasywność i został wysłany do parteru. Potem nastąpiły sekundy, które przesądziły o walce i brązowym medalu. Trzy świetne "wózki" Tadeusza Michalika dały mu prowadzenie 7-0, a na dodatek sędziowie pokazali karę dla Węgra. Wynik 9-0 oznaczał zwycięstwo Polaka! Challenge został przegrany przez węgierskiego rywala! Błyskawiczne zwycięstwo Polaka!

Złota sztafeta na chwilę przed startem - WIDEO z Tokio
Źródło: Olimpiada 2020: Mamy kolejny medal! Tadeusz Michalik zdobył brąz w Tokio