kościół, msza święta

i

Autor: pixabay.com

O której godzinie jest Pasterka 24 grudnia 2022? Czy Pasterka jest obowiązkowa?

2022-12-23 10:15

Dla wielu polskich rodzin wieczór wigilijny kończy się udziałem w wyjątkowej Mszy Świętej, czyli na Pasterce. O której godzinie jest odprawiana masz święta? Czy Pasterka jest obowiązkowa i czy po przyjściu na mszę świętą, należy udać się do kościoła także w Boże Narodzenie 25 grudnia? Odpowiadamy!

Spis treści

  1. Pasterka 2022 - godzina
  2. Pasterka a msza 25 grudnia

Godzina Pasterki 2022 ciekawi wiele osób. Pasterka to jedna z najważniejszych świątecznych tradycji w Polsce. Uroczysta msza święta odprawiana jest w nocy z 24 na 25 grudnia, jako druga z liturgicznej uroczystości Bożego Narodzenia. Co ciekawe, Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem, w którym narodził się Jezus Chrystus - Zbawiciel świata. Pasterka rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia, ale także nowy rok liturgiczny w Kościele Katolickim. Msza święta trwa wtedy około godziny lub nawet do dwóch godzin - w zależności od parafii i księdza, który ją odprawia. O której godzinie jest Pasterka 2022? Czy jest obowiązkowa?

ZOBACZ TAKŻE: Gdy śliczna Panna Syna kołysała - koncert TVP1. Kto wystąpi? Jakie gwiazdy zaśpiewają kolędy?

Mix świąteczny - SuperNova

Pasterka 2022 - godzina

O której godzinie jest Pasterka? Czy Pasterka jest obowiązkowa? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Pasterka ma na celu upamiętnienie oczekiwania i modlitwę pasterzy, którzy jako pierwsi złożyli hołd narodzonemu Jezusowi. Msza odprawiana jest o północy z 24 na 25 grudnia. W wielu miejscowościach w Polsce, Pasterkę odprawia się także o godzinie 22:00 w Wigilię 24 grudnia. Jeśli chcecie sprawdzić, o której godzinie jest Pasterka w Waszej parafii, wystarczy wejść na stronę danego kościoła i przeczytać informację w aktualnościach lub ogłoszeniach parafialnych.

ZOBACZ TAKŻE: Religijne życzenia na święta Bożego Narodzenia 2022. Mądre wierszyki od serca dla bliskich

Pasterka a msza 25 grudnia

Czy Pasterka to msza bożonarodzeniowa? Pasterka to bardzo uroczysta msza święta, która odprawiana jest o północy z 24 na 25 grudnia. Jest to pierwsza msza święta w Boże Narodzenie. Czy w takim razie po Pasterce trzeba iść do kościoła? Warto wiedzieć, że uczestnicząc w tej mszy świętej, spełniliśmy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej sprawowanej w Uroczystość Bożego Narodzenia i nie musimy 25 grudnia ponownie iść do kościoła.

Sonda
Czy modlisz się przed kolacją wigilijną?