Nawałnice w całej Polsce. Połamane drzewa i zniszczone samochody. Gdzie jest burza? [ZDJĘCIA]

2021-07-12 20:04 STAN PAP.
Nawałnice w całej Polsce. Połamane drzewa, zniszczone samochody i ewakuacja obozu harcerskiego
Autor: słuchacze Radia ESKA Nawałnice w całej Polsce. Połamane drzewa, zniszczone samochody i ewakuacja obozu harcerskiego

Ponad 400 interwencji tylko na Mazowszu. Na Pomorzu ewakuowano obóz harcerski. To efekty nawałnic, które przechodzą nad Polską. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty dla trzech województw.

Ponad 400 interwencji - tylko na Mazowszu. Płock już po nawałnicy. Tam odnotowano ponad 100 strażackich interwencji.Obecnie przy usuwaniu skutków nawałnicy pracuje ok 120 osób - mówi Edward Mysera z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku. - W pierwszej kolejności strażacy usuwają połamane drzewa, gałęzie, które leżą na drogach. W niektórych miejscach potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, jak podnośniki czy drabiny. Gałęzie uszkodziły też kilka samochodów na parkingu - tłumaczy Mysera.

Czytaj także: Potężny upał w Kuwejcie ROZTAPIA SAMOCHODY? Szokujące nagranie na YouTube

Front burzowy dotarł jednak także do stolicy. - Do 19.30 mazowieccy strażacy otrzymali ponad 400 zgłoszeń. Głównie o powalonych drzewach i podtopionych posesjach czy ulicach. W tej chwili front przechodzi przez Warszawę i okolice. To tutaj mamy najwięcej zgłoszeń. W samej Warszawie około 60 obsługiwanych, w powiecie piaseczyńskim około 30 - tłumaczy Karol Kierzkowski z mazowieckiej straży pożarnej.

Niebezpiecznie jest też na Pomorzu. Tam konieczna była ewakuacja obozu harcerskiego. Chodzi o obóz Czernica w Borach Tucholskich. - Ewakuowano 317 osób, w tym 240 harcerzy z 15 namiotów położonych przez wiatr. Obecnie harcerze znajdują się w budynku murowanym i są bezpieczni - informują służby.

Pomorscy strażacy w ostatnich godzinach interweniowali łącznie 70 razy. Najczęściej w pow. tczewskim, starogardzkim i kościerskim. Działali przy wypompowaniu wody z ulic i garaży, połamanych gałęziach i uszkodzonych dachach - w miejscowościach Kamionka i Rakowiec.

Czytaj także: Tragiczny bilans burz! 38 osób zginęło od uderzenia piorunem

Alert RCB: Gdzie jest burza?

Przed burzami ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to:
5 najciekawszych wnętrz biurowych
Źródło: Nawałnice w całej Polsce. Połamane drzewa i zniszczone samochody. Gdzie jest burza? [ZDJĘCIA]