Najkrótszy dzień w roku 2022 - ile trwa i kiedy jest? Od kiedy przybywa dnia?

2022-12-22 15:58 Ewelina Kulasza
noc
Autor: pixabay.com

Grudzień kojarzy się wszystkim z prawdziwą zimą, a także ze świętami Bożego Narodzenia. W związku z tym nie da się nie zauważyć, że wielkimi krokami nadchodzi najkrótszy dzień w 2022 roku. Kiedy jest i ile trwa? Dlaczego tak się dzieje i skąd wzięła się ta nazwa? Najważniejsze informacje na temat najkrótszego dnia w roku, znajdziecie w artykule poniżej.

Najkrótszy dzień 2022 roku zbliża się wielkimi krokami. Kiedy jest? Ile trwa najkrótszy dzień w 2022 roku w Polsce? Grudzień to piękny miesiąc, podczas którego można odczuć powiew prawdziwej zimy. Pierwszy śnieg, mróz, a także wisząca w powietrzu magia, zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo dni są coraz krótsze, co można zauważyć już około godziny 15-stej, gdy na ulicach zapalają się latarnie, a niebo staje się coraz bardziej ciemne. W związku z tym, śmiało można powiedzieć, że nadchodzi najkrótszy dzień w 2022 roku, który wypada dokładnie w pierwszy dzień astronomicznej zimy. Słońce góruje wtedy w zenicie w zwrotniku Koziorożca na półkuli północnej. Warto również wiedzieć, że w tym momencie wypada także przesilenie zimowe, dlatego możemy odczuwać różne dolegliwości. Kiedy jest i ile trwa najkrótszy dzień w 2022 roku?

ZOBACZ TAKŻE: Polskie piosenki świąteczne 2022 - najlepsze hity na święta po polsku

Mix świąteczny - SuperNova

Od kiedy przybywa dnia? [DATA, GODZINA]

Kiedy wypada przesilenie zimowe? Najkrótszy dzień w 2022 roku, a zarazem najdłuższa noc w roku wypada dokładnie w środę 21 grudnia - czyli dokładnie w tym samym terminie, kiedy zacznie się astronomiczna zima. Warto również wiedzieć, że długość najkrótszego dnia liczy się od wschodu do zachodu Słońca. Średnio potrwa około 7 godzin i 40 minut. Jak łatwo można obliczyć, najdłuższa noc w roku potrwa około 16,5 godziny! Po tej dacie każdy kolejny dzień będzie dłuższy, natomiast zmrok będzie zapadał coraz później. Cieszycie się?

ZOBACZ TAKŻE: Prezent dla babci i dziadka pod choinkę. Co kupić seniorom na prezent?

Sonda
Która pora roku jest Twoją ulubioną?