Matura 2021 anulowana przez przecieki?! Śledztwo nabrało tempa

2021-06-17 14:03 MK PAP
Matura
Autor: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Przecieki maturalne 2021 wzbudziły wielkie zamieszanie. Prokuratura oficjalnie rozpoczęła dochodzenie w sprawie ujawnienia tematów z tegorocznych arkuszy. Czy to oznacza, że zdający w tym roku maturę uczniowie powinni obawiać się anulowania egzaminów z poszczególnych przedmiotów?

Matura 2021 - przecieki zadań, które znalazły się w arkuszach maturalnych, zostały zauważone przez internautów na chwilę przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej. Już o godzinie 7:30 można było zauważyć ruch w popularnej przeglądarce internetowej Google. Osoby, które wyraźnie dostały dostęp do pytań znajdujących się na egzaminie, wpisywały frazę 'ambicje Lalka', czyli słowa klucze możliwego do wyboru wypracowania. Temat rozprawki na maturze 2021 brzmiał dokładnie: Czy ambicja pomaga w osiągnięciu celu? Co ciekawe, w zeszłym roku byliśmy świadkami identycznej sytuacji. W województwie podlaskim wyszukiwano hasła związane z elementami fantastyki w Weselu Stanisława Wyspiańskiego.

Po tym, jak screeny z Google Trend trafiły do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dyrektor instytucji Marcin Smolik zapowiedział, że sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury. Oficjalnie wiadomo już, że odpowiednie organy rozpoczęły śledztwo. Wkrótce ma nastąpić przesłuchanie osób, które mogły być źródłami owego przecieku. Czy to oznacza, że tegoroczni maturzyści powinni obawiać się anulowania matury?

Sonda
Matura 2021. Czy ze względu na przecieki matura powinna zostać anulowana?

Matura 2021 anulowana?

Ukarane zostaną tylko osoby, które doprowadziły do wycieku treści zadań znajdujących się w arkuszu maturalnym. Oznacza to, że maturzyści mogą spać spokojnie. Wyniki matury 2021 będą dostępne już niebawem, bo 5 lipca. Taką informację przekazała Centralna Komisja Egzaminacyjna. 

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?
Źródło: Matura 2021 anulowana przez przecieki?! Śledztwo nabrało tempa