Małe dziecko w zamkniętym nagrzanym samochodzie. Czy można zbić szybę?

Małe dziecko w zamkniętym nagrzanym samochodzie. Czy można zbić szybę?
Autor: pixabay.com

Lato to okres wysokich temperatur. Odczuwalne są jeszcze wyższe w nagrzanym samochodzie. Niestety, zdarzają się też sytuacje nieprzemyślane przez rodziców, którzy zostawiają swoje male dziecko w zamkniętym pojeździe nawet na niedługą chwilę. Może doprowadzić to do jego śmierci. Co może zrobić zwykły przechodzień widząc takie zdarzenie? Czy można zbić szybkę, aby uratować dziecko?

O przypadkach zostawiania małego dziecka w zamkniętym samochodzie podczas upalnych dni słyszeli już chyba wszyscy. Policja rok w rok apeluje o t, aby tego nie robić. Temperatura w środku bowiem może wtedy sięgnąć nawet 90 stopni C! Nawet przy lekko uchylonej szybie w takiej sytuacji, dziecko i tak nie ma szans czuć się komfortowo. Co więcej, może się to dla niego tragicznie skończyć. Cały czas jednak dochodzi do tego typu zdarzeń, a uwagi policji są traktowane z przymrużeniem oka. "Lecę tylko na chwilę do sklepu przecież", "muszę załatwić coś na poczcie" - tłumaczą się bezmyślni rodzice. Jak w takim razie powinniśmy się zachować widząc męczące się zamknięte dziecko w samochodzie? Czy wolno nam zbić szybę? Przepisy prawne nie pozostawiają złudzeń.

Dziecko zamknięte w nagrzanym samochodzie. Jeżeli zagrożone jest jego życie - możemy zbić szybę

Co do zasady, wybicie szyby i zniszczenie cudzego mienia jest czynem zabronionym. Jeżeli wybijemy ją w czyimś oknie, bez uzasadnionej przyczyny, zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności. W związku z tym, w przypadku zamkniętego dziecka w samochodzie i podjęcia szybkiej reakcji przechodzącej osoby obok, mogą pojawić się pewne wątpliwości. Czy można zbić szybę, aby ratować bezbronne dziecko, skoro mogą się z tym wiązać dla mnie konsekwencje prawne? Otóż, w takim przypadku tak, bez żadnych wątpliowści można. Wszystko dlatego, że mamy tutaj do czynienia ze stanem wyższej konieczności i występuje zagrożenie życia żywej istoty. Nie zostaniemy pociągnięci do żadnej odpowiedzialności karnej, jeżeli wybijemy szybę nagrzanego pojazdu, w którym znajdowało się dziecko. To samo odnosi się do zamkniętego w samochodzie psa, kota, innego zwierzęcia, czy osoby starszej.

Dziecko w nagrzanym samochodzie. Co można jeszcze zrobić, oprócz zbicia szyby?

Wybicie szyby dla niektórych może okazać się niekoniecznie właściwe, ryzykowne, a czasem niebezpieczne. Jeżeli już się zdecydujemy na ten krok, warto pamiętać, aby szyba, którą chcemy wybić, znajdowała się jak najdalej od dziecka. Ostatecznie jednak, nie każdy z nas umie zrobić coś takiego, a czasem nie ma odwagi. Żeby wybić szybę, trzeba mieć pod ręką specjalny przedmiot, chociażby kamień albo młotek. Co jeszcze można zrobić, aby zapobiec męczarniom dziecka w nagrzanym samochodzie? Jak najszybciej skontaktować się policją, strażą miejską. Jeżeli zaparkowany samochód z dzieckiem znajduje się np na parkingu strzeżonym, można spróbować znaleźć właściciela przy pomocy parkingowego. Pamiętajmy jednak, że musimy reagować naprawdę szybko.

Tragiczny wypadek we Wrocławiu na Grabiszyńskiej

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!