Kryzys w pielęgniarstwie coraz bliżej. Pielęgniarki: jest nas coraz mniej

i

Autor: canva.com Kryzys w pielęgniarstwie coraz bliżej. Pielęgniarki: "jest nas coraz mniej"

Kryzys w pielęgniarstwie coraz bliżej. Pielęgniarki: "jest nas coraz mniej"

2021-06-09 12:32

Pielęgniarki po raz kolejny postanowiły odejść od łóżek pacjentów tym razem na dwie godziny. Niestety z roku na rok coraz to mniej osób decydują się na ten ciężki i odpowiedzialny zawód. Z najnowszego raportu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wynika, że grozi nam niebawem zapaść polskiej służby zdrowia.

Kryzys w pielęgniarstwie coraz bliżej. Pielęgniarki: "jest nas coraz mniej" Praca pielęgniarki wiąże się z wielką odpowiedzialnością. To ona jest bezpośrednio odpowiedzialna za pacjenta, ona podaje leki oraz nadzoruję jego stan. W poniedziałek 7 czerwca pielęgniarki po raz kolejny postanowiły walczyć o swoje i odeszły na dwie godziny od łóżek pacjentów. Z raportu opublikowanego przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych wynika, że największy liczbowy przedział wiekowy wśród pielęgniarek wynosi od 51 do 60 lat, stanowi prawie 36% liczby wszystkich zatrudnionych. Ponad 63 tysiące pielęgniarek, które mogły by iść na emeryturę nie robi tego. Średnia emerytura w tym zawodzie wynosi 1800 zł na rękę. Jak możemy przeczytać w sieci wypowiedz jednej z pielęgniarek, my zarabiamy od 3.2 tysięcy do 3.7 tysiąca. Lekarze średnio potrafią zarobić około 40 tysięcy złotych, dlaczego jest tu taka zauważalna przepaść.

Luzowanie obostrzeń na wakacje. Konferencja Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego w czwartek

Andrzej Juskowiak o grze Lewandowskiego: To był jeden z...

Kryzys w pielęgniarstwie coraz bliżej. Pielęgniarki: "jest nas coraz mniej"

Ten temat postanowił poruszyć Artur Jarząbek w swoim programie SuperNova w samo południe. Do rozmowy zaprosił prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofię Małas, oraz zastępcę redaktora naczelnego Super Expressu Jana Złotorowicza. Małas wyjaśnia, że raport powstał, aby społeczeństwo polskie zrozumiało, że mamy krytyczną sytuację kadrową w grupie pielęgniarek i położnych. W tej chwili mamy 80 tysięcy pielęgniarek, które są po pięćdziesiątce. Rok w rok odchodzi z zawodu około 10 tysięcy pielęgniarek taka sama liczba powinna rozpocząć pracę, żeby utrzymać status quo, ale niestety tak się jednak nie dzieję.

Hybrydowe wozy konne powiozą turystów do Morskiego Oka? Koniec wykorzystywania zwierząt?

Złotorowicz podsumował, że mamy za mało pielęgniarek, ponieważ nie chcą pracować za takie pieniądze w tak ciężkim zawodzie. Szacuję się, że w przeciągu najbliższych lat z pracy odejdzie 100 tysięcy pielęgniarek, a rocznie prawo do wykonywania tego zawodu nabywa tylko 5 tysięcy osób. Jedyną możliwością zatrzymania pielęgniarek w pracy jest podwyższenie wypłat. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj Kryzys w pielęgniarstwie coraz bliżej. Pielęgniarki: 'jest nas coraz mniej'