Kiedy jest wiosna meteorologiczna, a kiedy astronomiczna? Pierwszy dzień wiosny już niedługo!

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, czyli pora roku, na którą czeka każdy! Przyroda będzie budzić się do życia, słońce będzie otulać nas swoimi promieniami, my zrzucimy zimowe kurtki i zmienimy garderobę na lżejszą. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? Czym się różni astronomiczna wiosna od kalendarzowej? To warto wiedzieć!
Spis treści
- Pierwszy dzień wiosny 2023 w Polsce - DATA
- Wiosna meteorologiczna a astronomiczna - różnice
- Wiosna fenologiczna - co to znaczy?
Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2023 w Polsce? Ta data ucieszy wszystkich! Na niebie pojawi się więcej słońca, trwa nabierze pięknego zielonego koloru, a na drzewach pojawią się liście. Nie można również zapomnieć o kwiatach - nie tylko tych rosnących na ziemi, ale także o pąkach kwiatów na drzewach. Dni będą coraz dłuższe, a ludzie razem z przyrodą będą budzić się do życia. Najpiękniejsza pora roku wiąże się nie tylko ze zmianą aury i garderoby, ale także ze zmianą czasu na letni. Zegarki z godziny 2 na 3 przestawimy w nocy z soboty na niedzielę już 25 na 26 marca 2023 roku. Kiedy w takim razie jest pierwszy dzień wiosny 2023? Jaka jest różnica między wiosną meteorologiczną, a astronomiczną?
ZOBACZ TAKŻE: Święta Wielkanocne 2023 - kiedy wypadają? Kiedy jest Wielkanoc?
Pierwszy dzień wiosny 2023 w Polsce - DATA
Kiedy jest pierwszy dzień wiosny astronomicznej, a kiedy meteorologicznej? 1 dzień wiosny astronomicznej, wypada w poniedziałek 20 marca, natomiast 1 dzień wiosny meteorologicznej rozpoczął się w środę 1 marca. Jest jeszcze takie pojęcie jak wiosna kalendarzowa i ma ona stałą datę - zaczyna się 21 marca i trwa do 21 czerwca. W 2023 roku będziemy świadkami równonocy wiosennej, która nastanie właśnie w poniedziałek 20 marca o godzinie 22:24 i od tego momentu noce będą coraz krótsze, a dni coraz dłuższe.
ZOBACZ TAKŻE: Kiedy jest zmiana czasu na letni 2023? Kiedy przestawiamy zegarki?
Wiosna meteorologiczna a astronomiczna - różnice
Co to jest wiosna meteorologiczna, a astronomiczna? Różnica między wiosną meteorologiczną a astronomiczną jest taka, że ta pierwsza rozpoczęła się 1 marca, a astronomiczna nastąpi dopiero 21 marca. Jak widać, różni się to terminem i nazwą. Dodatkowo astronomiczna wiosna wypada zawsze w równonoc.
Wiosna fenologiczna - co to znaczy?
Wiosna fenologiczna twa, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza znajduje się na poziomie od 5 do 15 stopni Celsjusza. Definicja fenologii brzmi następująco - nauka badająca zależność pomiędzy zmianami czynników klimatycznych, a periodycznymi zjawiskami w przyrodzie ożywionej, takimi jak kiełkowanie, kwitnienie, owocowanie, zrzucanie liści u roślin, zapadanie w sen zimowy, odloty ptaków do cieplejszych regionów, wystąpienie dwóch pokoleń u niektórych owadów.