Jodek potasu - czy mogą go brać kobiety w ciąży?

2022-10-04 11:01 Joanna Szatecka
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Canva

Lekarze podkreślają i przypominają, że jodek potasu przyjmuje się tylko w sytuacji wyjątkowej, gdy istnieje ryzyko skażenia radioaktywnego wynikające np. z awarii elektrowni jądrowej. Czy kobiety w ciąży mogą przyjmować jodek potasu? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule.

Jodek potasu - czy można go wziąć w ciąży?

Obecnie w Polsce opracowywana jest dystrybucja jodku potasu dla ludności. Jest to działanie prewencyjne, w związku z możliwym ryzykiem awarii w często ostrzeliwanej przez wojska rosyjskie zaporoskiej elektrowni atomowej w Ukrainie. Lekarze przypominają, że jodek potasu można przyjmować wyłącznie w sytuacji zagrożenia skażeniem radioaktywnym. Ten lek podaje się, aby w kryzysowej sytuacji wysycić tarczycę jodem, by nie wchłonęła ona jodu radioaktywnego, który w późniejszym czasie sprzyja powstawaniu raka tarczycy. Ten lek najlepiej przyjąć do 2 godzin od momentu wystawienia na promieniowanie. Jednak przyjęcie tego leku do 8 godzin także wykazuje korzystne działanie dla pacjenta, ale nie tak skuteczne jak zaraz po kontakcie z substancją radioaktywną. 

  • Przyjmowanie jodku potasu to nie to samo, co suplementacja jodu

Wiele ciężarnych kobiet ma zalecaną suplementację jodu w ciąży. Bardzo ważne jest, żeby mieć świadomość tego, że jodek potasu to nie to samo, co suplementacja jodu. Chociaż zapotrzebowanie na jod u kobiet ciężarnych jest większe, niż normalnie to przyjęcie jodku potasu w ciąży może negatywnie wpłynąć na zdrowie, zwłaszcza płodu. Przyjmowanie jodku potasu „na zapas” może zaszkodzić każdemu. Jednak w sytuacji zagrożenia radiacyjnego może zaistnieć konieczność przyjęcia jodku potasu w ciąży. Dawkę leku należy ograniczyć do niezbędnego minimum i unikać podawania kolejnych dawek, ponieważ tarczyca płodu jest bardzo wrażliwa na duże dawki jodu.

Kobiety z czynną nadczynnością tarczycy nie mogą przyjmować jodku potasu w ciąży, z uwagi na duże ryzyko zaniku czynności tarczycy u płodu. Warto też pamiętać, że jodek potasu przenika do mleka matki.

  • Dawka jodku potasu u ciężarnej

Jodek potasu w ciąży podaje się tylko i wyłącznie w sytuacji zagrożenia radiacyjnego po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nie wolno przyjmować tego leku na własną rękę. Kobiety w ciąży nie powinny przyjąć więcej, niż jedną dawkę, tzn. 2 tabletki jodku potasu (100 mg). Jeśli ten lek podano w późnym okresie ciąży, to sugeruje się, aby po narodzinach dziecka zbadać u noworodka czynność tarczycy, aby upewnić się, czy nie doszło do jej niedoczynności.

Lubelskie. Policjanci eskortowali rannego niemowlaka