Grupa Wagnera – tajemnica prywatnej armii Putina [PODCAST]

2022-04-25 11:03 Jakub Adamiak
Władimir Putin
Autor: MIKHAIL KLIMENTYEV, SPUTNIK, KREMLIN POOL PHOTO VIA AP

Prywatna armia, czy firma ochroniarska? Grupa Wagnera to nic innego jak najemna armia, która jest wynajmowana przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Współpracuje również z rosyjskim wywiadem wojskowym. Nazwa pochodzi o jej założyciela i głównego dowódcy Dmitrija Utkina, pseudonim Wagner.

Władimir Putin mając dostęp do pieniędzy Rosji nie patrzy na rachunki, które przesyłają mu najemnicy z grupy Wagnera. Zarobki w prywatnej armii przewyższają te z wojska państwowego. U wagnerowców stawki zaczynają się od 1000 dolarów w najniższej opcji, a kończą na kilkuset tysiącach dolarów w specjalnych jednostkach wojskowych. Płaca jest w systemie miesięcznym. Ludzie Wagnera to nie tylko osoby, które kiedyś były związane z KGB, czy służbami wywiadu wojskowego. Okazuje się, że armia Dmitrija Utkina to przede wszystkim byli kryminaliści, policjanci i osoby, które popierają politykę Władimira Putina. Całe istnienie grupy Wagnera opiera się na luce prawnej w konwencji genewskiej. Co ciekawe, żadne z państw nie zgłosiło tego bubla prawnego i nie został on poprawiony od wielu lat. Cały podcast Kuby Adamiaka i Damiana Wilczyńskiego do posłuchania na radiosupernova.pl.

Listen to "Grupa Wagnera – tajemnica prywatnej armii Putina" on Spreaker.

Wojna w Ukrainie. PODCASTY

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 roku, prezentujemy Wam sylwetki osób, które są bezpośrednio zaangażowane w konflikt. Do tej pory Kuba Adamiak i Damian Wilczyński stworzyli następujące sylwetki: