Ferie 2023. Tak sprawdzisz organizatora koloni lub obozu swojego dziecka

Ferie 2023. Tak sprawdzisz organizatora koloni lub obozu swojego dziecka
Autor: pixaby Ferie 2023. Tak sprawdzisz organizatora koloni lub obozu swojego dziecka

Na ferie zimowe uczniowie w niektórych miejscach nadal czekają. To doskonały moment, aby spędzić swój wolny czas na obozie lub kolonii. Organizator takich wypadów musi spełniać szereg wymogów. Jak sprawdzić czy jest wiarygodny i czy nasze dziecko może czuć się bezpiecznie podczas wyjazdu? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Ferie zimowe to dwutygodniowa przerwa zimowa od szkoły. Uczniowie z całej Polski na przełomie stycznia i lutego mogą odpocząć od lekcji i skorzystać z uroków zimy – zostając w domu bądź gdzieś wyjeżdżając. W każdym województwie termin zimowej przerwy od szkoły wypada kiedy indziej. Co roku Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu ogłasza te informacje z wyprzedzeniem, aby każdy mógł zaplanować swój wolny czas. Tradycyjnie już dzielone są na cztery turnusy. To doskonała okazja, aby jechać na obóz czy kolonię. Jednak przed tym warto sprawdzić organizatora takiego wyjazdu. Jak to zrobić?

Organizator koloni lub obozu. Kto może nim być?

Wypoczynek taki może organizować:

  • Szkoła i placówka edukacyjna,
  • Przedsiębiorca wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, o którym mowa w ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych,
  • Osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która staje się przedsiębiorcą w momencie organizowania wyjazdu w celach zarobkowych.

Organizator wypoczynku ma obowiązek zgłoszenia wyjazdu do kuratorium oświaty, właściwego ze względu na swoją siedzibę. To właśnie bezpośredni nadzór nad wypoczynkiem organizowanym w kraju pełni kurator oświaty, współpracując z państwowym inspektorem sanitarnym i komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej, właściwymi ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku.

Czytaj także: W Wałbrzychu kiedyś był zakład porcelany "Książ". Do dzisiaj na magazynie są setki talerzy! [FILM]

Janusze w górach znowu rządzą. Tym razem weszli na dach obserwatorium Śnieżki [ZDJĘCIA]

Organizator koloni lub obozu. Jak go sprawdzić?

Jak sprawdzić organizatora kolonii albo obozu? Można to zrobić wchodząc na stronę internetową: www.wypoczynek.men.gov.pl

Tam należy wpisać w wyszukiwarkę nazwę organizatora. W ministerialnej bazie znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.

Można również sprawdzić organizatora kontaktując się bezpośrednio z kuratorem oświaty, bądź Ministerstwem Edukacji Narodowej:

  • zadzwoń albo wyślij e-mail do wybranego kuratora oświaty,
  • zadzwoń do MEN na numer 22 34 74 361 – konsultanci MEN są dostępni w dni robocze, od poniedziałku do piątku, od 8:15 do 16:15,
  • wyślij e-mail do MEN na adres wypoczynek@men.gov.pl.

Terminy ferii zimowych 2022/2023

  • 16 - 29 stycznia 2023 r.: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 23 stycznia – 5 lutego 2023 r.: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r.: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 13 – 26 lutego 2023 r.: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
Dramat mieszkańców Trzebini. Zniszczenia w domu pana Mieczysława
Źródło: Ferie 2023. Tak sprawdzisz organizatora koloni lub obozu swojego dziecka