DODATEK OSŁONOWY. Co to takiego? Jak będzie działać?

W czwartek, 25 listopada, odbyła się konferencja prasowa, na której premier i minister aktywów państwowych przedstawili szczegóły tarczy antyinflacyjnej. Jednym z punktów konferencji były ceny żywności. Te, od jakiegoś czasu galopują mocno do góry. Jednak w najbliższym czasie ma się to zmienić. Rząd na konferencji zapowiedział także dodatek osłonowy. Co to takiego? Jak będzie działać taki dodatek?

Wiemy już, co znajdzie się w tarczy antyinflacyjnej! Szczegóły, podczas czwartkowej konferencji prasowej ogłosili premier Mateusz Morawiecki oraz Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych. Wśród wielu obniżek, które zaproponował polski rząd, znalazł się także dodatek osłonowy, z którego skorzystać mają miliony Polaków. Co to takiego?

DODATEK OSŁONOWY. Co to takiego? Jak będzie działać?

Dodatek osłonowy będzie dopłatą 400 złotych w skali roku dla gospodarstw domowych 1.osobowych gdzie dochód nie będzie przekraczać 2100 zł/miesiąc. W przypadku większej ilości osób, taki dodatek będzie jeszcze większy. Ile wynosić będą dopłaty:

  • 600 złotych w skali roku (2-3 osoby w gospodarstwie)
  • 850 złotych w skali roku (4-5 osób w gospodarstwie)
  • 1100 złotych w skali roku (więcej niż sześć osób)

Dodatek ma być wypłacony w dwóch ratach w 2022 roku.

Sedno Sprawy - Krzysztof Bosak

DODATEK OSŁONOWY. Ile osób skorzysta?

Tarcza inflacyjna ma także skierować wsparcie do rodzin. Ma ona rekompensować wzrost cen żywności. - Skierujemy bezpośrednie wsparcie do rodzin. Poprzez dodatek osłonowy. To taki rządowy dodatek wyrównawczy - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. W ramach tarczy antyinflacyjnej rząd zdecydował się na dodatek osłonowy: od 400 zł do 1150 zł. Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, dodatek osłonowy trafi do około 5,2 miliona gospodarstw domowych w Polsce.

Oprócz dodatku osłonowego Morawiecki ogłosił m.in. obniżkę akcyzy na paliwo na okres pięciu miesięcy od 20 grudnia i obniżkę podatku VAT na gaz z 23 do 8 proc.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Najważniejsze wydarzenia tygodnia

Pytanie 1 z 14
Od stycznia 2022 roku rodzice dostaną kolejny dodatek na dzieci. Co to takiego?