Czytanie przed kolacją wigilijną 2022. Co czyta się przed modlitwą 24 grudnia?

2022-12-24 14:59 Ewelina Kulasza
święta
Autor: pixabay.com

Modlitwa przed kolacją wigilijną to bardzo ważny aspekt podczas rozpoczynających się świąt Bożego Narodzenia. Zanim rodziny zasiądą do stołu, według tradycji powinny pomodlić się i przeczytać fragment z Pisma Świętego. Jak brzmi jego treść? To żadna tajemnica i znajdziecie całe czytanie wigilijne w artykule poniżej.

Ewangelia na Wigilię to jeden z najważniejszych czynników podczas rozpoczynających się świąt Bożego Narodzenia. Co należy przeczytać przed wigilijną kolacją? Tradycja czytania Biblii przed kolacją wigilijną kultywowana jest w Polsce od wielu pokoleń. Zanim wszyscy zgromadzeni zasiądą do spożywania uroczystej kolacji złożonej z dwunastu wigilijnych potraw, odczytuje się Ewangelię św. Łukasza, która opowiada o narodzeniu Pana Jezusa w szopie w Betlejem. Jak brzmi fragment z Pisma Świętego, który należy przeczytać przed kolacją i dzieleniem się opłatkiem? Czytanie na Wigilię 2022 znajdziecie pod świąteczną sondą poniżej.

ZOBACZ TAKŻE: Kolacja wigilijna 2022 - o której godzinie? Kiedy jest pierwsza gwiazdka na niebie?

Sonda Świąteczna - Ewelina pyta i nie błądzi #5

Czytanie wigilijne - fragment z Pisma Świętego

Modlitwa przed kolacją wigilijną jest bardzo ważnym aspektem, w życiu każdego chrześcijanina. Co czyta się na Wigilii? Który fragment z Biblii należy przeczytać? Przed kolacją wigilijną tradycyjnie czyta się Ewangelię św. Łukasza (Łk 2, 1-14) z Pisma Świętego, która brzmi następująco:

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoim stadem. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: "Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.

Czytająca osoba dodaje "Oto Słowo Pańskie", na co zgromadzeni odpowiadają "Chwała Tobie Chryste".

Sonda
Czy modlisz się przed kolacją wigilijną?