cmentarz

i

Autor: pixabay.com

KARTKA Z KALENDARZA

Czy Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy? Kto ma wolne 1 listopada?

2023-10-31 17:32

W tym roku dzień Wszystkich Świętych wypada w środę. Jak co roku Polacy 1 listopada pójdą na groby bliskich zmarłych, by zapalić znicze i postawić symboliczne chryzantemy. Kto ma wolne tego dnia? Czy Dzień Zaduszny wypadający 2 listopada to również dzień wolny? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Wolne 1 listopada
  2. Czy 2 listopada jest wolne?

Czy Wszystkich Świętych jest wolne? Zastanawiają się Polacy, którzy tego dnia zamierzają odwiedzić groby swoich bliskich zmarłych. Uroczystość Wszystkich Świętych przypada jak co roku 1 listopada. W tym roku jest to środa i jest to dzień ustawowo wolny. Tego dnia na cmentarzach odprawiają się uroczyste msze święte, a Polacy wspominają zmarłych ze swoich rodzin i  tłumnie odwiedzają ich groby. W tradycji zapisało się już dawno zapalanie zniczy i stawianie żywych chryzantem, natomiast coraz częściej odchodzi się już od sztucznych stroików ze względu na ekologię. W 2023 roku Wszystkich Świętych wypada w środku tygodnia, dlatego by mieć długi weekend warto wziąć czwartek i piątek wolne. Można także wziąć urlop na dwa dni przed 1 listopada i cieszyć się całym tygodniem wolnego. Skoro środa 1 listopada jest ustawowo wolna, to co z 2 listopada gdy wypada Dzień Zaduszny?

dr Górka-Winter: Jeżeli Ukraina nie wygra, Rosja zdemoluje porządek na świecie | SUPER RING

Wolne 1 listopada

Wiele osób zastanawia się czy w dzień Wszystkich Świętych jest wolne. Odpowiedź jest prosta - tak. Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień ustawowo wolny, dlatego też szkoły, urzędy, duże sklepy i inne instytucje będą 1 listopada zamknięte. Wyjątkiem są oczywiście osiedlowe sklepy lub Żabki, a także apteki, stacje paliw, czy też szpitale. Wolnego nie mają również taksówkarze i kierowcy autobusów miejskich, podmiejskich, pociągów, tramwajów, czy też metra, a dodatkowo w większości miast otwarte są także restauracje i siłownie.

ZOBACZ TAKŻE: Data końca świata została ujawniona. Asteroida o sile 24 bomb atomowych rozbije Ziemię?!

Czy 2 listopada jest wolne?

Zaduszki to święto kościelne i wypada co roku 2 listopada, dzień po uroczystości Wszystkich Świętych. Warto wiedzieć, że Dzień Zaduszny jest Świętem Zmarłych, a nie święto Wszystkich Świętych, przypadające na 1 listopada. Czwartek 2 listopada to zwykły dzień, podczas którego pracownicy udają się do pracy, dzieci do szkoły, a także w normalnych godzinach otwarte są sklepy i urzędy. Dzień Zaduszny nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Sonda
Znałaś/eś różnice między Dniem Zmarłych a Wszystkich Świętych?