Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Ile trwa liturgia?

2023-04-07 15:53 Ewelina Kulasza
kościół
Autor: pixabay.com

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, jednak zanim dojdzie do tej wyjątkowej daty, na wiernych czeka Triduum Paschalne, czyli dni podczas których rozważa się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Co oznacza Wielki Piątek? Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Najważniejsze informacje na temat drugiego dnia Triduum Paschalnego, znajdziecie w artykule poniżej.

Czy w Wielki Piątek jest msza święta? Czy trzeba iść wtedy do kościoła? Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc 2023, czyli najważniejsze święta chrześcijańskie, które zostały ustanowione na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Zanim jednak dojdzie do tego wyjątkowego dnia na wszystkich wiernych czeka Triduum Paschalne, rozpoczynające się w Wielki Czwartek. W tym roku dzień ten obchodzimy 6 kwietnia w czwartek, a w kościele odprawiana jest wtedy msza Wieczerzy Pańskiej. Następnego dnia, czyli w Wielki Piątek szczególnie czci się drzewo krzyża. Od rana w świątyniach trwają adoracje Najświętszego Sakramentu, a późnym popołudniem odprawiana jest Droga Krzyżowa oraz liturgia Męki Pańskiej. Ostatnim dniem Triduum Paschalnego jest Wielka Sobota, kiedy to święci się pokarmy, trwa się przy grobie Pańskim, rozważając mękę Chrystusa, a wieczorem odbywa się liturgia światła.

ZOBACZ TAKŻE: Pogoda na święta wielkanocne 2023. Czy sprawdzi się przysłowie "kwiecień - plecień"?

Dzień Wiosny na wesoło - czy Polakom przeszkadza zmiana czasu? #EwelinaPyta

Jak wygląda Wielki Piątek w kościele?

Czy w Wielki Piątek jest msza święta? W Wielki Piątek nie ma mszy świętej, ponieważ odprawiana jest wtedy Liturgia Męki Pańskiej. Wiele osób zadaje sobie pytanie jak wygląda liturgia w Wielki Piątek? W tym dniu nie odprawia się mszy świętej, po południu odprawiana jest Droga Krzyżowa i gorzkie żale, natomiast pod sam wieczór - zazwyczaj o godzinie 18:00 sprawowane jest w kościołach nabożeństwo, podczas którego śpiewa się pieśni o krzyżu i tajemnicy Komunii Świętej, a także czytane są odpowiednie fragmenty Pisma Świętego. Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia, a dodatkowo podczas trwania Liturgii Męki Pańskiej, adorowany jest krzyż. Wierni podchodzą wówczas do krzyża z ikoną Pana Jezusa, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa.

ZOBACZ TAKŻE: Koszyczek wielkanocny 2023 - co do środka? Jakie pokarmy święci się w koszyczku?

Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła?

Wielki Piątek jest dniem, w którym chrześcijanie wspominają mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek? Czy msza jest obowiązkowa? Wielki Piątek nie jest świętem nakazanym, więc oznacza to, że wierni kościoła rzymskokatolickiego nie są zobowiązani do udziału w Liturgii Męki Pańskiej, ale muszą przez cały dzień zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ścisły post.

Rezurekcja co to za msza? Ile trwa i o której się rozpoczyna?

Jaką potrawą wielkanocną jesteś?

Pytanie 1 z 6
Czy Wielkanoc jest dla ciebie ważnym świętem?