księżyc

i

Autor: canva

ZJAWISKO NA NIEBIE

Zaćmienie Księżyca będzie widoczne w Polsce! Sprawdź kiedy oglądać zjawisko w październiku 2023

2023-10-28 11:34

Częściowe zaćmienie Księżyca i Pełnia jednej nocy? Okazuje się, że tak! Niesamowite zjawisko pojawi się na niebie już pod koniec października 2023 i będzie widoczne z Polski. Tego nie można przegapić, więc warto już dziś odnotować sobie datę i godzinę w kalendarzu.

Częściowe zaćmienie Księżyca już w październiku 2023. Kiedy oglądać zjawisko na niebie? Mamy dobrą wiadomość. Zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem astronomicznym powstającym, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem, a Księżycem będącym w pełni i Księżyc "wejdzie" w stożek cienia Ziemi. Choć ciężko zrozumieć te pojęcia, zjawisko gdy pojawi się na niebie, naprawdę cieszy oko. Październik to miesiąc podczas którego możemy podziwiać prawdziwą, jesienną aurę. Liście zmieniają kolor na żółty i pomarańczowy, w nocy pojawiają się przymrozki, a dodatkowo pod koniec miesiąca zmieniamy czas z letniego na zimowy. To jednak nie koniec. Pod koniec października 2023 na niebie pojawi się częściowe zaćmienie Księżyca i Pełnia Księżyca Myśliwych. Kiedy oglądać te zjawiska? Zarówno Pełnia jak i zaćmienie, będą widoczne w Polsce!

Roxie Węgiel & Wiktoria Kuszewicz - Miasto (StartUp Music)

Zaćmienie Księżyca października 2023 - DATA, GODZINA

Kiedy będzie widoczne częściowe zaćmienie Księżyca? Zjawisko pojawi się na niebie już w sobotę 28 października, a o godzinie 21:35 tarcza Srebrnego Globu zacznie wchodzić w cień Ziemi, a faza maksymalna przypadnie na godzinę 22:15. Wówczas zakryte będzie około jednej ósmej tarczy naszego naturalnego satelity, co będzie można podziwiać gołym okiem lub szczegółowo za pomocą lornetki lub lunety. Warto również wiedzieć, że zaćmienie Księżyca następuje wtedy gdy Księżyc jest w fazie pełni, do której dochodzi co około 30 dni. Najbliższa Pełnia Księżyca wypada również w sobotę 28 października o godzinie 22:24. Pełnia będzie odczuwalna również kilka dni przed, ale także kilka dni po.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy jest Halloween i co oznacza? Najstraszniejsze święto coraz bardziej popularne w Polsce

Sonda
Pełnia Księżyca - czy dobrze śpisz w nocy?