Cyklon Dino uderzył w Polskę. Przeszywający deszcz i wichury

Nadchodzi pogodowy armagedon! IMGW wydało ostrzeżenia dla Małopolski
Autor: Unsplash.pl

Poniedziałek upłynie pod znakiem załamania pogody w Polsce. Cyklon Dino spowoduje między innymi opady deszczu, a przede wszystkim silne wichury, które spowodują, że temperatura odczuwalna będzie dziś niska. Gdzie powieje najsilniej?

W poniedziałek, 3 października za pogodę w Polsce odpowiada cyklon Dino. - Przyniesie miejscami wichury, przelotny przeszywający deszcz i lokalne burze, a w Tatrach również opady śniegu – opisują eksperci z portalu dobrapogoda24.pl. Wiatr miejscami w poniedziałek może osiągać do 50-75 km/h, a wysoko w górach ponad 100 km/h. Centrum cyklonu znajduje się nad pograniczem Białorusi i Rosji.

Mimo złej pogody turyści ciągle odwiedzają Bieszczady

Cyklon Dino uderzył w Polskę

Cyklon Dino odczujemy najmocniej w poniedziałek.

- Centrum tego niżu w najbliższych kilkudziesięciu godzinach przesunie się nieco bardziej na północ, ponadto ciśnienie jeszcze spadnie. Cyklon kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie do Polski jeszcze bardziej świeże i wilgotne powietrze polarnomorskie w którym będą się tworzyć liczne przelotne opady deszczu. Lokalnie wystąpią również burze, a w górach, głównie w Tatrach spadnie śnieg – czytamy na dobrapogoda24.pl.

Silne wichury i deszcz

Jak dodają eksperci między Suwalszczyzną, a krańcami południowo zachodnimi Dolnego Śląska różnica ciśnienia sięgnie około 16 hPa. To wystarczy do nasilenia wiatru w Polsce, miejscami do siły wichury.

Najsilniej powieje w południowej i wschodniej połowie kraju, gdzie możemy spodziewać się wiatru w porywach do 50-75 km/h. Znacznie silniej powieje w górach, zwłaszcza w Tatrach, powyżej 90-115 km/h. Deszcz i wiatr spowodują obniżenie temperatury odczuwalnej.