Burza w górach. Co zrobić podczas burzy w górach? Jak się zachować?

Burza
Autor: pixabay.com Burza

Burza w górach to jedno z najniebezpieczniejszych zjawisk atmosferycznych, z jakim możemy mieć do czynienia. Warto mieć to na uwadze szykując się na wyprawę i sprawdzić pogodę. Jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo - lepiej odpuścić sobie wycieczkę. Co jednak zrobić, jeśli spotkamy się z burzą w górach? Jak się należy zachować?

Wakacje to zdecydowanie dobry moment na zaplanowanie wycieczki przez miłośników górskich wypraw. Warto wtedy sprawdzić, co przewiduje prognoza pogody. Jeśli ma pojawić się deszcz - nie warto się tym przejmować. Przeciwdeszczowy kapok w takim momencie powinien być wystarczający. Przy mocnym słońcu warto pamiętać o nakryciu głowy, kremach z filtrami, a także sporej ilości wody do picia. Co jednak zrobić, jeśli zapowiadana jest burza? Jak się zachować, gdy pojawi się burza w górach?

Burza w górach jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń

Jeżeli prognozy pogody przewidują burzę w górach, jest to wysoko prawdopodobne i pojawiają się alerty - lepiej nie ryzykować i odpuścić sobie wyjście. Błyskawice pojawiające się na dużych wysokościach są jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Warto wychodzić wczesnym rankiem. Wtedy ma się odpowiednią rezerwę czasu na powrót. Załamanie pogody i bardzo niebezpieczne w górach burze pojawiają się zwykle po południu. Jeżeli zauważymy znaki zbliżającej się burzy wtedy koniecznie trzeba jak najszybciej zejść z wysoko położonych i otwartych przestrzeni, korzystając z bezpiecznej drogi w dolinę. A co, jeśli burza zaskoczy nas nagle? Co wtedy należy zrobić? Jeśli zobaczymy błyski i usłyszymy grzmoty możemy w przybliżeniu określić, jak daleko od nas znajduje się burza. Średnio, 1 kilometr odpowiada 3 sekundom różnicy w czasie pomiędzy błyskiem a grzmotem.

Co robić w czasie burzy w górach?

  • zabezpiecz się przed wyziębieniem i przemoknięciem,
  • szukaj miejsca osłoniętego, gdzie twoja sylwetka nie będzie najwyższym elementem otoczenia,
  • nie opieraj się o skały (1 m odstępu), ani nie stawaj pod okapem skalnym,
  • metalowe przedmioty odłóż od siebie na co najmniej kilka metrów,
  • usiądź w kucki na butach (nogi złączone) nie dotykając ciałem mokrej skały,
  • unikaj otwartych przestrzeni, metalowych elementów – łańcuchy, drabinki, maszty, krzyże, itp., pojedynczych drzew, cieków wodnych, żlebów którymi może popłynąć woda

 Jak sprawdzić pogodę w górach, aby uniknąć burzy?

Przed wyjściem w góry warto sprawdzić ostrzeżenia IMGW. Dodatkowe strony, na których można sprawdzać zapowiadane burze to: antistorm.eu , blitzortung.org

Telefon komórkowy nie jest niebezpieczny podczas burzy w górach. 

ILE ZAPŁACIMY ZA WAKACJE SAMOCHODEM? [BUŁGARIA, CHORWACJA, HISZPANIA] | ESKA XD - Prosto z salonu #52

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Burza w górach. Co zrobić podczas burzy w górach? Jak się zachować?