AstraZeneca będzie produkowana w Polsce? Trwają rozmowy na ten temat

2021-06-10 11:05 Arkadiusz Iskierka PAP.
AstraZeneca będzie produkowana w Polsce? Trwają rozmowy na ten temat
Autor: Getty Images

AstraZeneca może być produkowana w Polsce? - Trwają rozmowy zarówno z polskimi władzami, jak i firmami, których celem jest ustalenie możliwości produkcyjnych w Polsce - potwierdził w rozmowie z PAP Piotr Najbuk, dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych AstraZeneca. Uzgodnienia mają być na wstępnym etapie, jednak istnieje zainteresowanie produkcją preparatu w naszym kraju.

AstraZeneca może być produkowana w Polsce. Dzięki temu Narodowy Program Szczepień mógłby odetchnąć, a problemy związane z nieterminowymi i częściowymi dostawami tej szczepionki mogłyby się skończyć. Polska tylko w tym roku zakontraktowała od firmy 16 milionów dawek. Piotr Najbuk, dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych AstraZeneca potwierdził dzisiaj, że istnieje zainteresowanie produkcją tego preparatu w Polsce, trwają rozmowy na ten temat, a sama firma podejmuje działania, aby zwiększyć dostępność swojej szczepionki. Uzgodnienia mają być na wstępnych etapach. - Cieszy nas zainteresowanie i otwartość partnerów ze strony publicznej. Wiemy, że łączy nas wspólny cel i w tym duchu prowadzimy rozmowy. Musimy jednocześnie pamiętać, że kwestie wytwarzania tego rodzaju preparatów są bardzo złożone, więc na efekty będziemy musieli poczekać – powiedział Piotr Najbuk.

CZYTAJ TAKŻE: SZCZEPIENIA COVID-19 - zmiana odstępów między dawkami! Ile trzeba czekać na druga dawkę?

AstraZeneca będzie produkowana w Polsce?

Piotr Najbuk w rozmowie z PAP podkreślił, że możliwość produkcji szczepionki w Polsce to nie jedynie działanie, które podejmuje AstraZeneca, aby zwiększyć dostępność swojej szczepionki.

Uruchomiliśmy procesy dzielenia się wiedzą z nowymi partnerami w całej globalnej sieci, co pozwoliło znacząco zmniejszyć różnice w wydajności pomiędzy naszymi zakładami produkcyjnymi. Nadal pracujemy dosłownie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby osiągnąć docelową wydajność we wszystkich ośrodkach. Po drugie, dokonujemy znaczących inwestycji w nowe moce produkcyjne w Europie, na przykład poprzez nasze partnerstwo z IDT Biologika w Niemczech. Wreszcie, mobilizujemy partnerów produkcyjnych spoza UE, aby zapewnić dodatkowe strumienie dostaw substancji leczniczej" – dodał Najbuk.

W Polsce nie tylko AstraZeneca. Jakie inne szczepionki mogą być produkowane w kraju?

Jak podaje PAP 3 marca 2021 roku polska firma Mabion otrzymała aż 40 mln zł wsparcia od Polskiego Funduszu Rozwoju i podpisała kontrakt na produkcje szczepionek Novavax w Polsce. Dodatkowo w mediach pojawiła się informacja, że polski rząd negocjuje uruchomienie w naszym kraju kolejnych linii produkcyjnych szczepionek przeciw COVID-19. Wśród potencjalnych partnerów wymianie są AstraZeneca, Sanofi oraz CureVac.

Polsat Plus Arena Gdańsk CZEKA NA PIŁKARZY REPREZENTACJI

Nowe testy sprawnościowe do policji jak dla 10-latka? Czy dałbyś/dałabyś radę??

Pytanie 1 z 8
MĘŻCZYŹNI: Rzut oburącz piłką o wadze 3 kg. Ile metrów muszą rzucić mężczyźni?
Nowe testy sprawnościowe do policji jak dla 10-latka? Czy dałbyś/dałabyś radę??
Źródło: AstraZeneca będzie produkowana w Polsce? Trwają rozmowy na ten temat