Andrzejki 2022 - kiedy wypadają? Czy jest wtedy wolne? [DATA]

2022-11-25 12:52 Ewelina Kulasza
andrzejki
Autor: pixabay.com

Kiedy w 2022 roku są Andrzejki? Ta niesamowicie popularna data zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto poznać tradycje związaną z tym świętem. To nie tylko czas, kiedy wróży się z wosku, czy też z fusów, ale także imieniny Andrzeja. Więcej na temat zbliżających się Andrzejek 2022, przeczytasz w artykule poniżej.

Wielkimi krokami zbliżają się Andrzejki 2022. Tego dnia imieniny obchodzą mężczyźni o imieniu Andrzej, ale to nie jedyna okazja do świętowania. Andrzejki to przede wszystkim najpopularniejszy wieczór wróżb i idealna okazja do hucznej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. Tradycja andrzejkowych wieczorów sięga XVI wieku, a do najpopularniejszych wróżb należało wówczas lanie wosku i wyścig butów. Wróżby te nie straciły na popularności - wręcz przeciwnie, są uwielbiane nie tylko w Polsce, ale i na świecie, a dodatkowo nie są jedyne. Podczas Andrzejek wróży się także z fusów kawy lub herbaty, kartek z imionami, czy też obiera się jabłka, której skórka może zdradzić nam początek imienia przyszłego męża lub żony. Warto również wiedzieć, że historycy twierdzą, że Andrzejki to święto typowo pogańskie, które przywędrowało do nas ze starożytnej Grecji. Kiedy są Andrzejki w 2022 roku?

Piotr Kupicha z Feel "mama mi dała kase, nie było więcej pieniędzy" | 10na10 i nie tylko!

Andrzejki 2022 - DATA

Kiedy są Andrzejki w 2022 roku? Andrzejki w Polsce obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. W tym roku jest to środek tygodnia, dlatego wszelkiego rodzaju imprezy w lokalach i domówki, będą odbywały się w ostatni weekend miesiąca, dokładnie 26-27 listopada.

Ciekawostką jest również to, że odpowiednikiem Andrzejek dla panów są obchodzone na początku grudnia Katarzynki.

Sonda
Zamierzasz obchodzić Andrzejki 2022?