Agresywny i jadowity pająk pojawił się w Polsce! Gdzie można go spotkać?

2021-06-01 9:25 fed
Tarantula ukraińska
Autor: Рысь Роман - Praca własna/Wikipedia

Tarantula ukraińska pojawiła się w Polsce. O jej występowaniu w naszym kraju mówią już nie tylko szukający sensacji dziennikarze, ale również eksperci. Ten gatunek pająka jest agresywny i jadowity. Czy mamy się jednak czego obawiać? Gdzie można spotkać tarantulę ukraińską w Polsce? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z naszego artykułu.

Dla wszystkich, którzy nie przepadają za pająkami, mamy złą informację. Według ekspertów i doniesień medialnych, w Polsce coraz częściej spotkać można gatunek pająka o nazwie tarantula ukraińska (Lycosa singoriensis). Ten agresywny i jadowity pajęczak przywędrował do naszego kraju. Zawdzięczać to możemy zachodzącym w naszej części Europy i na całym świecie zmianom klimatu.

Tarantula ukraińska. Czy jest niebezpieczna?

Tarantula ukraińska to największy przedstawiciel rodziny pogońcowatych. Jest to również jeden z największych pająków występujących w naszej części Europy. Rekordowe okazy mierzyć mogą nawet 7 centymetrów. Samice są większe od samców. Grzbiet tarantuli ukraińskiej jest ciemnoszary, na nim znajduje się jaśniejszy pas. Pająk ma trzy pary oczu.

Jak podkreślają badacze, tarantule ukraińskie są agresywne. Bez wahania ukąszą, gdy poczują się zagrożone w jakikolwiek sposób. Dlatego podczas spotkania z tym pająkiem, lepiej nie zbliżać się do niego, jeśli chce się uniknąć ukąszenia.

Gdyby jednak do tego doszło, co nam zagraża?

Tu eksperci są zgodni. Tarantula ukraińska jest jadowita, jej jad powoduje rozpad ciałek czerwonych krwi. Na szczęście ilość jadu wydzielanego przez jednego osobnika nie jest w stanie zagrozić człowiekowi. Ugryzienie może być bolesne, ale według badań, nie zagraża zdrowiu.

Tarantula ukraińska w Polsce. Gdzie można ją spotkać?

Na pierwsze informacje o pojawieniu się tarantuli ukraińskiej w Polsce, natrafić można było już dwa lata temu. Mówiły one o wschodnich rejonach kraju. Pająk miał pojawiać się na polach i pastwiskach, zaś według cytowanego przez media dr Piotra Bębasa z Wydziału Biologii UW, tarantulę ukraińską spotkać można było również w Bieszczadach. Wcześniej ten gatunek nie występował w naszym kraju, zaś jego obecność spowodowana jest ostatnimi zmianami klimatycznymi.

Eksperci jednak uspokajają. Nie grozi nam inwazja tarantul ukraińskich. Zimy w Polsce są nadal zbyt chłodne, by te pająki mogły swobodnie się mnożyć.

Normalnym dla gatunku trerenem występowania jest obszar od Chin do Europy Środkowej. Duża liczba tarantul wystepuje za naszymi wschodnimi granicami: na Białorusi i na Ukrainie.

Raport z anteny 31.05, godz.10
Źródło: Agresywne i jadowite pająki pojawiły się w Polsce! Zobacz, gdzie można je spotkać. Zostaną z nami na zawsze?