Adwent 2022 - DATA. Ile trwa adwent? Jakie są zwyczaje adwentowe?

2022-12-08 15:50 Ewelina Kulasza
adwent
Autor: pixabay.com

Święta idą, są już blisko, jednak zanim usiądziemy przy stole czeka nas adwent. Jest to bardzo ważny czas w życiu każdej osoby wierzącej, podczas którego oczekuje się na przyjście Jezusa Chrystusa. Ile trwa adwent? Kiedy się kończy i zaczyna? Jakie są zwyczaje z nim związane? Najważniejsze informacje o Adwencie 2022, znajdziesz poniżej.

Spis treści

  1. Adwent 2022 - ILE TRWA
  2. Co to są RORATY?

Adwent 2022 to piękny czas, który poprzedza Święta Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi z łaciny od słowa adventus, co oznacza przyjście. Wiele osób zastanawia się ile niedziel trwa adwent? Jakie są tradycje z nim związane? Kiedy się rozpoczyna adwent, a kiedy się kończy? Adwent w kościele katolickim jest okresem przypominającym oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Łącznie trwa cztery niedziele, a pierwsza z nich rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Symbolem adwentu jest przede wszystkim wieniec z czterema świecami, lampion, a także kalendarz adwentowy, który w ostatnich latach stał się popularny w branży beauty i nie tylko. Adwent to także wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w piątki, a także wyciszenie się poprzez unikanie hucznych imprez. Kiedy wypada Adwent 2022 i ile trwa?

ZOBACZ TAKŻE: Przerwa świąteczna 2022 - kiedy jest wolne? Ile dni wolnego na święta?

Piotr Kupicha z Feel "mama mi dała kase, nie było więcej pieniędzy" | 10na10 i nie tylko!

Adwent 2022 - ILE TRWA

Ile czasu trwa Adwent 2022? Ile jest niedziel w Adwencie? Czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa jest bardzo ważnym aspektem w życiu każdej osoby wierzącej. Adwent co roku rozpoczyna się w niedzielę po święcie Chrystusa Króla. W 2022 nastąpi to w niedzielę 27 listopada i zakończy się w Wigilię, czyli sobotę 24 grudnia.

ZOBACZ TAKŻE: Zaproś Mikołaja Radia SuperNova do swojej pracy i zgarnij nagrody! [ZASADY KONKURSU]

Co to są RORATY?

Czym są roraty? Ile trwają? Adwent to okres, któremu towarzyszą modlitwy podczas porannej mszy świętej poświęconej Matce Boskiej, dawniej określanej jako jutrznia. Dziś msze poranne nazywane są roratami. Roraty to jedne z bardziej charakterystycznych nabożeństw i zwyczajów adwentowych. Zgodnie z tradycją rozpoczynają się o wschodzie słońca, między godziną 6-6:30 rano, jednak coraz więcej parafii decyduje się odprawiać mszę wieczorem, o godzinie 18:00. Roraty trwają od około 30 minut do godziny. Msze roratnie różnią się od zwykłych tym, że rozpoczynają się w ciemności rozświetlanej jedynie przez światło świec i lampiony na roraty przynoszone przez dzieci i dorosłych. Jaśniej robi się dopiero przy śpiewie hymnu "Chwała na wysokości Bogu".

Quiz: jaką jesteś potrawą wigilijną?

Pytanie 1 z 7
Wybierz ulubioną tradycję: