500 plus z progiem dochodowym? Wiceminister: Sytuacja jest dziś ekstremalnie trudna

500 plus z progiem dochodowym? Wiceminister: Sytuacja jest dziś ekstremalnie trudna
Autor: Pixabay.pl

Dostęp do 500 plus może zostać ograniczony? Progi dochodowe to powrót do początku istnienia sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że dopiero od 2019 roku świadczenie jest ogólnodostępne. – Warto o tym rozmawiać – mówił wiceminister finansów Artur Soboń.

Próg dochodowy w 500 plus

Wiceminister finansów Artur Soboń mówił w Porannej Rozmowie o oszczędnościach w wydatkach z budżetu. Zapytany o progi dochodowe w sztandarowym programie Prawa i Sprawiedliwości, czyli w „Rodzina 500 Plus” stwierdził, że warto o tym rozmawiać.

W pewnych rozwiązaniach dla najsłabszych mamy progi. Tam, gdzie to wsparcie jest powszechne, tych progów nie ma. Na stacji benzynowej nie ma progów – powiedział Soboń – W programie 500 plus mogłyby być progi dochodowe i warto o tym rozmawiać – dodał.

Wiceminister został dopytany, czy wewnątrz rządu dyskutuje się o pomyśle wprowadzenia progów dochodowych w 500 plus. – Rozmawiamy na temat różnych scenariuszy, bo sytuacja jest dziś ekstremalnie trudna – powiedział Soboń.

Rodzice puszczają dzieci na ulicę, bo… proboszcz wprowadził abonament za parking

Kryterium dochodowe w 500 plus już było

Program 500 plus wprowadzono w kwietniu w 2016 roku i wówczas, w początkowym okresie świadczenia obowiązywał próg dochodowy. Przypomnijmy, że przy przyznawaniu pieniędzy na pierwsze dziecko kryterium wynosiło 800 zł, a także 1200 zł na dziecko z niepełnosprawnością. „Rodzina 500 Plus” stało się ogólnodostępne dla polskich rodzin dopiero w lipcu w 2019 roku. Od tego czasu pieniądze przyznawane są na każde dziecko bez względu na dochód rodziców.

Program 500 plus. Polacy chcą więcej?

Prowadzenie programu kosztuje budżet około 40 miliardów złotych. Z nowego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Express” dowiadujemy się, że aż 37 Polaków chce podniesienia wysokości świadczenia z 500 zł na 700 zł. 51 proc. osób, które wzięło udział w badaniu sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu.

Listen to "6 lat programu "Rodzina 500+". Rozmowa o jego plusach i minusach" on Spreaker.