15 sierpnia 2022 - czy jest wolne od pracy? Co to za święto?

2022-08-11 12:08 Ewelina Kulasza
kalendarz
Autor: pixabay.com

15 sierpnia 2022 wypada w poniedziałek i jest to bardzo ważna data, ponieważ tego dnia w kalendarzu wypadają aż dwa święta. Czy jest wtedy wolne od pracy? O jakich świętach mowa? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania odnośnie 15 sierpnia, poznacie w artykule poniżej.

15 sierpnia 2022 - co to za święto? Co obchodzi się w poniedziałek 15 sierpnia? Czy jest to dzień wolny od pracy? Odpowiedzi na takie pytania szuka niejedna osoba. Choć obecnie trwają wakacje, a młodzież do 1 września odpoczywa od szkoły, to kwestia wolnego poniedziałku 15 sierpnia, interesuje szczególnie osoby pracujące. W połowie miesiąca obchodzimy w Polsce aż dwa ważne święta. Jest to Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane również świętem Matki Boskiej Zielnej oraz Święto Wojska Polskiego. Święto maryjne jest obecnie świętem narodowym, natomiast Święto Wojska Polskiego zostało przywrócone po kilkudziesięcioletniej przerwie i upamiętnia bohaterski zryw Polaków w 1920 roku przeciw agresji sowieckiej. To także upamiętnienie bitwy warszawskiej, nazywaną powszechnie cudem nad Wisłą.

Czy 15 sierpnia 2022 są otwarte sklepy? Gdzie 15 sierpnia zrobić zakupy?

Wakacyjny SuperHIT odc III

15 sierpnia 2022 - dzień wolny od pracy

Czy 15 sierpnia 2022 jest dniem wolnym od pracy? Data ta jest jedną z najważniejszych dat w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego, dlatego poniedziałek 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Sklepy tego dnia są zamknięte, a w świątyniach odbywają się ważne uroczystości w tym święcenie ziół, dożynkowych snopów i kwiatów.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego listonosz zostawia awizo? Jak temu zapobiec, gdy było się w domu?

15 sierpnia 2022 - co to za święto?

W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że w polskiej tradycji ludowej, ale również w europejskiej, Matka Boska, która jest patronką 15 sierpnia, czczona jest jako patronka ziemi. W związku z tym nazywana bywa Zielną (w Polsce), Korzenna (w Czechach), Kwietną (w Niemczech), czy też Żytnią (w Estonii). W tym dniu we wszystkich krajach składa się Matce Bożej w ofierze: zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce, a bukiety i wiązanki z kwiatów i ziół są święcone przez duchownych, a następnie zabierane do domu przez wiernych.

Czy dostałbyś się do wojska? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 9
Czy w Polsce istnieje obowiązkowy pobór do wojska?