Wystawa "WHY?" w PKiN. Zobacz historie ukraińskich zwierząt ukryte w obrazach

2022-10-04 13:04 STAN
Wystawa WHY? w PKiN. Zobacz historie ukraińskich zwierząt ukryte w obrazach
Autor: Urząd Miasta st. Warszawy Wystawa "WHY?" w PKiN. Zobacz historie ukraińskich zwierząt ukryte w obrazach

Od 4 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie można oglądać wystawę "WHY?". To obrazy, które przedstawiają historie ukraińskich zwierząt, które ucierpiały w wyniku wojny toczącej się w Ukrainie. Sprawdź szczegóły!

Światowy Dzień Zwierząt

4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. I to właśnie zwierzęta są bohaterami wystawy, którą od dzisiaj można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od ul. Marszałkowskiej). Na tle wycinków gazet z różnych krajów namalowane zostały różne zwierzęta – ofiary cierpienia spowodowanego wojną w Ukrainie. Kody QR umieszczone na kolorowych ramach obrazów przekierowują na stronę z poruszającymi historiami bohaterów wystawy. Autorem prac jest ukraiński artysta Igor Pavlyuk, brat dyrektora Rivne ZOO.

Czytaj także: Maska pośmiertna Narutowicza pierwszy raz prezentowana publicznie! To jeden z eksponatów wyjątkowej wystawy

– Nieopisane okrucieństwa w Ukrainie dotknęły wszystkich. Rosyjscy agresorzy zamienili życie milionów Ukraińców i niezliczonych zwierząt - zarówno domowych, jaki i dzikich - w katastrofę. Zwierzęta giną pod ostrzałem w ogrodach zoologicznych, w zbombardowanych farmach lub zostają spalone żywcem w swoich stajniach. To wiemy od naocznych świadków. A kto wie, ile z nich umiera z głodu i pragnienia, gdy są pozostawione same sobie w lasach i na obrzeżach miast? Albo ile staje się pożywieniem dla dzikich ludzi w wojskowych rosyjskich mundurach? – mówi Igor Pavlyuk.

Do kiedy wystawa jest dostępna?

Ekspozycja będzie dostępna do 4 listopada, a następnie ruszy w dalszą podróż, m.in. do Czech, Słowacji, Niemiec oraz Austrii. Można oglądać ją codziennie, w holu głównym i holu windowym, w godzinach 7:00-20:00. Wstęp jest bezpłatny. Dzisiaj wyjątkowo, z okazji Światowego Dnia Zwierząt, na wystawę można wybrać się z własnym psem.

Czytaj także: Mocny wpis ZDM. To reakcja na hejt w mediach społecznościowych

Pomoc dla ukraińskich zwierząt nadal potrzebna

Warszawskie ZOO i Fundacja PANDA stale wspierają ukraińskie ogrody zoologiczne od wybuchu wojny w Ukrainie.

– Do tej pory wysłaliśmy do Ukrainy 6 wielkogabarytowych transportów z darami od polskich i europejskich ogrodów zoologicznych. Łączna wartość przekazanej pomocy wyniosła około 290 tys. zł oraz niemal 118 tys. euro. Tiry z darami docierały do Rivne ZOO, a stamtąd były dystrybuowane do innych zoo w Ukrainie. W transportach znalazły się także produkty zakupione dzięki funduszom ze zbiórki prowadzonej przez Fundację PANDA Warszawskiego ZOO – mówi dyrektor Warszawskiego ZOO dr Andrzej G. Kruszewicz.

Warszawskie ZOO z Fundacją PANDA zebrało poprzez zbiórkę internetową prawie 190 tys. zł na ratowanie zwierząt w Ukrainie, jednak pomoc jest cały czas potrzebna. Dlatego zbiórka została wznowiona.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Sukcesem będzie już połowa punktów

Pytanie 1 z 10
Jeszcze Polska nie zginęła...
S. ŻARYN: BROŃ ATOMOWA? PRZYGOTOWUJEMY SIĘ NA TAKIE SCENARIUSZE