Wielkie sprzątanie świata w Warszawie z okazji Dnia Ziemi! Dołącz do nas!

2022-04-20 13:15 a.m.k
Dzień Ziemi 2022
Autor: Canva.com

22 kwietnia br. o godzinie 10:00, przy ulicy Papirusów w Warszawie Fundacja Nasza Ziemia wraz z zaproszonymi Gośćmi zainauguruje kolejną edycję największej, polskiej akcji ekologicznej Sprzątanie świata-Polska. Tym samym uhonorujemy Dzień Ziemi najlepiej jak umiemy, czyli sprzątając z zalegających śmieci Park Młociński. Tym symbolicznym gestem, podczas wyjątkowego święta naszej Matki Ziemi, zamanifestujemy razem i głośno idee nieśmiecenia w naturze. Bo niestety, jak pokazują statystyki śmiecimy coraz więcej!

Zeszłoroczna Akcja Sprzątanie świata-Polska zakończyła się niechlubnym bilansem niemal 442 ton  śmieci! Jak alarmują eksperci, a nasze fundacyjne statystyki to potwierdzają, śmieci przybywa. Tych  w gospodarstwach domowych i tych porzuconych w naturze. Z drugiej strony cieszy fakt, iż z roku  na rok rośnie liczba wolontariuszy, którzy w trzeci weekend września wychodzą posprzątać swój  kawałek Polski. W roku ubiegłym, w dniach od 18 do 20 września, zarejestrowało swoją akcję terenową  4280 grup, czyli ponad 312 tysięcy osób to więcej niż w dwóch poprzednich edycjach razem  wziętych.

RAZEM dla naszej Ziemi

Sercem Clean Up The World na całym świecie i w Polsce są ludzie. Starsi i młodsi, uczący się i pracujący, urzędnicy i eksperci, ekolodzy i miłośnicy natury, firmy sprzątające i ratownicy medyczni, ale też harcerze czy strażacy. Jednym słowem wszyscy, z którymi ramię w ramię od prawie 30 lat Fundacja Nasza Ziemia głosi ideę nieśmiecenia. 22 kwietnia, ponad 160 zaproszonych Przyjaciół i Gości, w tym reprezentacja ukraińskiej Szkoły "Materynka” im. Dmytra Pawłyczka w Warszawie, posprzątają wyznaczony teren Parku Młocińskiego dając tym samym sygnał do startu 29 Akcji Sprzątanie świata w Polsce. Podczas wydarzenia ogłosimy również hasło i myśl przewodnią tegorocznej edycji do której plakat jak co roku wykona znakomity polski artysta grafik, Andrzej Pągowski. Oficjalnie uruchomimy również formularze zapisów dla wszystkich chętnych chcących i w tym roku dołączyć swój wynik do ogólnopolskiego Raportu. Liczba zebranych odpadów posprzątanych tego dnia będzie pierwszym oficjalnym efektem 29 edycji Akcji.

Rzeżucha – dlaczego warto ją hodować i jeść przez cały rok?

22 kwietnia 2022 Sprzątamy Park Młociński!

Plan dnia:

  • 10.00 – 10.30 Rozpoczęcie wydarzenia. Przedstawienie Fundacji Nasza Ziemia oraz Akcji Sprzątanie świata.
  • Oficjalne ogłoszenie hasła pod którym odbywać będzie się Akcja w 2022 roku. Uruchomienie formularzy zapisów i raportów.
  • Informacje na temat sprzątania, prawidłowej segregacji odpadów oraz zasady bezpieczeństwa. Podzielenie uczestników na grupy, wyznaczenie liderów grup. Rozdanie środków ochrony osobistej oraz worków, chwytaków i rękawic. Omówienie terenu do posprzątania.
  • 10.30 - 13.00 Grupy sprzątają w terenie.
  • 13.00 - 13.30 Ważenie śmieci i zgłoszenie śmieci do odbioru.
  • Pamiątkowe zdjęcia uczestników na ściance Kwatery Głównej, rozdanie ekologicznych upominków uczestnikom.
  • 13.30/14.30 Zakończenie wydarzenia.

Fundacja Nasza Ziemia zapewnia niezbędny sprzęt (worki, rękawice, chwytaki). Rekomendujemy sportowy ubiór odpowiedni do warunków pogodowych w dniu wydarzenia.

Dzień Ziemi 2022
Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

QUIZ. Przy tych hitach każdy tupie nóżką! Czy znasz słowa tych piosenek? My zaczynamy, wy kończycie!

Pytanie 1 z 10
"Ja uwielbiam ją. Ona tu jest i tańczy dla mnie, bo dobrze to wie, że porwę ją..."
Źródło: Wielkie sprzątanie świata w Warszawie z okazji Dnia Ziemi! Dołącz do nas!